Adaylar iki farklı öğrenim düzeyinde KPSS’ye girebilir mi

Adaylar iki farklı öğrenim düzeyinde KPSS’ye girebilir mi

KPSS başvuruları Çarşamba günü 23.59'da sona eriyor. Özellikle henüz mezun olmamış adaylar iki farklı öğrenim düzeyinde KPSS'ye girebilir mi?

Lisans(4 yıllık) için KPSS başvuruları 14 Mayıs’ta sona erecek ve sınav Temmuz ayında yapılacak. Önlisans (2 yıllık) için KPSS başvuruları 30 Haziran-16 Temmuz arasında yapılacak ve sınav 28 Eylül’de yapılacak Lisans için KPSS başvuruları 30 Haziran-16 Temmuz arasında yapılacak ve sınav 27 Eylül’de yapılacak

Başvuruya ilişkin kılavuz hükmü

Kılavuzun 2.1 başvuru koşulları maddesinde yer alan DİKKAT kutucuğunda “2014-KPSS Lisans’a son başvuru tarihi olan 14 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar ön lisans veya ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar.

Bir adayın hem 2014-KPSS lisans‘a hem de 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir. 2014-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir. Buna göre, özellikle halen bir lisans programında okumakta olan ve 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra mezun olacak adayların 2014-KPSS’ye hangi düzeyde gireceklerine karar verirken bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.” denilmektedir.

İki düzeyden sınava girmek mümkün değil

Kılavuzda da açıkça yazdığı gibi,

1- 2014 KPSS’ye lisans düzeyinde başvuranlar diğer lise-önlisans düzeyinde sınava başvuramazlar.

2- Bu durum 2014 ile sınırlı değildir. KPSS’ye daha önceki yıllarda(2012,2013 veya daha öncesi) lisans düzeyinde girenler da 2014 KPSS’ye lise-önlisans düzeyinde katılamazlar.

Şuanki başvuruları kaçırırsanız 2 yıl beklersiniz

Kılavuzda da belirtildiği üzere “sınava bu yıl veya da önceki yıllarda lisans(4 yıllık) düzeyinde girenler 2014 KPSS’ye lise-önlisans düzeyinde başvuramaz. Çünkü ÖSYM sistemi bu başvuruyu engeller.

Bu yüzden adaylarımızın ezbere ve yanlış yönlendirmelerle iş yapmamalarını öneriyoruz. Çünkü şuanki başvuruyu kaçıranlar lise-önlisans olarak da giremeyecekleri için bütün sene boşuna ders çalışmış veya dershaneye para vermiş olacaklar. Ve bir sonraki sınav ise 2016 yılında yapılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.