1. HABERLER

  2. ATASÖZLERİ ANLAMLARI

  3. Ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur
Ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur

Ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur

Ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur atasözünün anlamı, bir derdi yokken gereksiz yere üzüntü veren bir işe girişmek anlamında kullanılan bir söz.

Kişiler üzerine düşmeyen işle ilgilenmemeli, üzerine düşmeyen görevlerde bulunmamalıdır. Aksi halde bu görev ve sorumluluklardan dolayı kaynaklanan sıkıntılar çekilebilir, bunların yükü altında kalınabilir. Arkasında ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir işte görev almamalı, bunu vazife olarak bellememeliyiz.

Sağlığı iyi olan kimse durduk yerde sargıya ihtiyaç duymaz. Eğer sargı istiyorsa muhtemelen bir hastalığı vardır. Benzer şekilde hayatta yanlışı olmayan, dürüst yaşayan kişi de kendini saklayacak, ardına saklanacak sebepler aramaz.

Cümle içinde örnek kullanımı : Babamın hiç alakası ve bilgisi olmadığı bir işe giriştiği için bu gün ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur diyor du kendi kendine.

Açıklama ve kompozisyon : Bazı insanlar hiçbir bilgisi ve alakası olmayan bazı görevler alırlar. Bunu yaparken’de hem kendine hemde karşıdaki insana maddi veya manevi zarar vermektedir. Onun için kişinin alakası veya üzerine düşmeyen işle ilgilenmemesi arkasında hiçbir şey bilmediği görevi veya vazife olarak bellenmemelidir. İnsanlar en azından kendilerini ilgilendiren konularda gereken işi veya görevi aldıklarında sıkıntıya düşmesi çok az olur. Onun atalarımız “Ağrımayan başın, sargıya ihtiyacı yoktur” derken böyle kötü bir huydan vazgeçmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.