Anadolu liseleri, 'mahalle mektebi' statüsüne dönüyor

Anadolu liseleri, 'mahalle mektebi' statüsüne dönüyor

Anadolu liseleri, mahalle mektebi statüsüne dönüyor. Ortaöğretimdeki yeniden yapılandırma çalışmaları tamam. Anadolu liseleri, mahalle mektebi statüsüne dönüyor, ikametgaha göre öğrenci alacak. Fen liseleri nüfusu 500 binin üzerindeki yerlerde olacak

'Anadolu' değil 'akademik' lise

Ortaöğretimdeki yeniden yapılandırma çalışmaları tamam. Anadolu liseleri, 'mahalle mektebi' statüsüne dönüyor, ikametgâha göre öğrenci alacak. Fen liseleri nüfusu 500 binin üzerindeki yerlerde olabilecek...

Seray ŞAHİNLER

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretime ilişkin 1 yıldır süren yapılandırma çalışmasında son noktayı Bolu'da yapılan toplantı ile koydu. Yeni sistemin ocak ayında Bakan Ömer Dinçer tarafından açıklanması bekleniyor. AKŞAM yeni sistemin detaylarına ulaştı. Anadolu liseleri 'mahalle mektebi' statüsüne dönüşecek, klasik lise olacak ve ikametgâh esasına göre öğrenci alacak. İşte beklenen değişiklikler:

SBS KALKIYOR

- LİSE Türleri Azaltılıyor. (Şu an 27 çeşit lise var). Birçok lise 'Akademik Lise' altında tek tip hale gelecek.

- Akademik liseler, meslek liseleri, fen liseleri, özel liseler ve özel statülü Anadolu liseleri olacak. Sayısı 2 bin 135 olan Anadolu liselerinin tamamı mahalle mekteplerine dönecek, giriş sınavı ise daraltılacak.

- Bütün Anadolu liseleri akademik liseler adıyla mahalle mektepleri haline getirilecek ve öğrencisini ikametgâh esasına göre alacak.

- Lise giriş sınavı, fen liseleri, özel statülü Anadolu liseleri, özel yabancı okullar ve özel okullara öğrenci almak için yapılabilecek.

- Sayıları 250'yi geçen Anadolu öğretmen liseleri akademik liselere dönüştürülerek klasik lise statüsünde olacak. Öğretmen liselerine üniversite giriş sınavında verilen ek puanlar ve öğretmenlik dersleri kaldırılacak.

- Klasik liseler 'akademik lise' adını alacak.

FEN LİSESİNE KOTA

- Fen liseleri sadece nüfusu 500 bini geçen yerlerde olacak. Bunun dışındakiler akademik liselere dönüştürülecek. Böylece fen liselerinin 100'ünün kapatılması, 25'inin devam etmesi bekleniyor.

- Önünde hazırlık sınıfı olan Türk Anadolu liselerinin hazırlık sınıfı kalkıyor.

RAPORLA MESLEK LİSESİ

- Meslek liselerine giriş için ortaokullardan öğretmen kurullarının raporlarına bakılacak. Bu raporlar kesin karar olacak. Veli itiraz edemeyecek.

- SBS kaldırılacak. Galatasaray ve İstanbul Lisesi gibi özel statülü Anadolu Liseleri; Robert Koleji, İtalyan Lisesi, Alman Lisesi gibi t-yabancı özel okullar ve özel okullar sınavla öğrenci almaya devam edecek.

- Değişikliklerden mevcut öğrenciler etkilenmeyecek. Şu anda Anadolu Fen ve Anadolu öğretmen liselerinde okuyan hazırlık, 9.10.11 ve 12. Sınıf öğrenciler eski okullarından mezun olacak.

Seray ŞAHİNLER

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.