1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Arka yüzünde Fatma Aliye'nin tasvirinin bulunduğu banknot hangisidir
Arka yüzünde Fatma Aliye'nin tasvirinin bulunduğu banknot hangisidir

Arka yüzünde Fatma Aliye'nin tasvirinin bulunduğu banknot hangisidir

Arka yüzünde Fatma Aliye'nin tasvirinin bulunduğu banknot hangisidir sorusunun cevabını vereceğiz.

Soru : Arka yüzünde Fatma Aliye'nin tasvirinin bulunduğu banknot hangisidir 

A- 10

B- 20

C- 50

D- 100

Doğru Cevap: 50

Fatma Aliye Topuz (Fatma Aliye Hanım) (9 Ekim 1862, İstanbul - 13 Temmuz 1936, İstanbul), Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır.
 
Zafer Hanım'ın 1877 yılında yayımladığı Aşk-ı Vatan adlı bir roman mevcutsa da yazarın tek romanı olduğu için Zafer Hanım değil, beş roman yayımlayan Fatma Aliye Hanım ilk kadın romancı ünvanını almıştı.

50 TL'nin arkasındaki çok konuşulan kadın kim?

2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 50 liralık banknotların arka yüzünde hokka, tüy kalem, kâğıt ve kitap gibi imgelerle birlikte Fatma Aliye Hanım'ın portresini de kullandı.Ayrıca Fatma Aliye Hanım’ın adı bir tanesi Beyoğlu'nda (İstanbul) ve diğeri Çankaya'da (Ankara) iki sokağa verilmiştir.
 
Bunlardan en çok dikkati çeken ise 50 TL’nin arkasında Türkiye’nin ilk kadın romancısı Fatma Aliye Hanım ‘ın yer almasıydı. Çünkü genel düşünceye göre banknotlara basılan portrelerin sadece millet değil, dünya tarafından tanınan ve halkın ulusal kimliğini yansıtan şahsiyetler olması gerekiyor. Fatma Aliye Hanım belki bu açıdan bakıldığında çok da tanınan ve kıymeti bilinen biri değil ama Merkez Bankası'nın seçtiği portreler arasında bulunmasının, İlk kadın romancımız olmasının yanı sıra , düşüncelerinin ve kitaplarının tanınması adına güzel bir adım oldu.Fatma Aliye Hanım'ın bu vesile ile gündeme gelmesi, tartışılması ve tanıtılması son derece faydalı olacaktır.
 
Toplumun geneline baktığımız zaman Fatma Aliye Hanım'ı yeni tanımaya başladık aslında. Romanlarının hemen hepsi ancak yakın dönemde yeni harflerle yayımlanabildi. Fatma Karabıyık Barbarosoğlu ise yazarın hayatını konu alan bir roman yayımladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.