Aşırı tepki zarar veriyor

Aşırı tepki zarar veriyor
Yarıyıl tatiline az bir zaman kaldı, öğrenciler karne heyecanı yaşıyor. Uzmanlar ise ebeveynleri karne tepkisi konusunda uyarıyor.

Milyonlarca öğrenci cuma günü karnelerini alarak, yarıyıl tatiline girecekler. Notu zayıf gelen öğrenciye hiçbir şekilde baskı kurmamak gerekiyor.

Karneyi değerlendirirken, aşırı eleştiride bulunmaktan ve aşağılamaktan kaçınılması gerekir.

BAŞARIYA BAĞLI SEVİLME

Başarıya bağlı sevginin çocuğa zarar verdiğini belirten uzmanlar, "Sadece uslu ve başarılı olduğu için sevilen bir çocuk, başkaları tarafından sevilmenin tek koşulunun başarıya bağlı olduğunu öğrenir." diyor.

AĞIR ELEŞTİRİ ZARAR VERİYOR

Anne ve babaların, çocuklarının karnelerine bakarken en çok dikkat etmeleri gereken konunun, çocuklarını aşırı düzeyde eleştirmemek olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, "Başarı odaklı ebeveynlerde sıklıkla gördüğümüz aşırı eleştiri ve aşağılamai çocukların ve gençlerin ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle “ergenlik” dönemi içerisinde yer alan gençlerin, ebeveynleri ile çatışma yaşamalarına ve aile üyelerinin birbirlerinden uzaklaşmasına sebebiyet verebilmektedir." uyarısında bulundu.

ÇOCUĞUNUZU ETİKETLEMEYİN

Karnenin sonucu her ne olursa olsun anne ve babanın aşırı tepki vermemesi ve çocuğunu, "Senden hiçbir şey olmaz, başarısız birisin." şeklinde etiketlememesi gerektiğini kaydeden Barlas, "Sadece yeterince iyi olmayan karneler karşısında aşırıya kaçılmaması değil, anne ve baba tarafından iyi olarak nitelendirilen karnelerin karşılığı olarak da aşırıya kaçmamak, pahalı hediyeler almamak önemlidir. Yüreklendirecek bir cümle, istemiş olduğu ufak bir hediye yahut ailecek gidilecek bir gezinti de bireyin ödüllendirilmesinde yeterli olacaktır." dedi.

KARNE SONUÇLARI BERABER DEĞERLENDİRİLMELİ

Barlas, "Çocuğun dikkat eksikliğinin olması, sene içerisinde duygusal sıkıntılar, riskli arkadaş ilişkileri, aile içi sıkıntılar yaşaması yahut psikolojik bir rahatsızlığın olması bu duruma sebebiyet vermiş olabilir. Genellikle iyi ve kapsamlı bir klinik tarama sonucu ortaya çıkartılan dikkat eksikliği faktörü birçok öğrencinin beklenenin altında performans sergilemesine yol açmaktadır. Ebeveynlerin karnesonuçlarına odaklanmak yerine çocuklarını yakından gözlemlemesi ve tüm öğrenim yılı içerisinde çocuğun ve ailenin geçirmiş olduğu süreçleri anlamaya çalışması gerekmektedir.Gerektiği noktada profesyonel yardım alınması da önem arz etmektedir." diye konuştu.

"HER ÇOCUK ÖZELDİR"

Ebeveynlerin çocuklarını yakından gözlemlemelerinin, onları tanıma ve anlama açısından önemli olduğunu kaydeden Duygu Barlas, "Her çocuk özeldir ve kendine özgü gelişmiş becerilere sahip olabilir. Kimi çocuk matematik dersinde gelişmiş becerilere sahip iken kimi çocuk atletizmde gelişmiş becerilere sahip olabilir. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun tüm becerileri gözlemlenmeli, desteklenmesi gereken becerilere yönelik ufak müdahaleler yapılmalıdır. Daha iyi gelişmiş beceriler açısından da desteklenmelidir" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.