Ayet, sure, cüz, hatim ve mukabele terimlerinin anlamı

Ayet, sure, cüz, hatim ve mukabele terimlerinin anlamı
Ayet, sure, cüz, hatim ve mukabele terimlerinin anlamları hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ayet: Kur'an surelerini oluşturan kısımlardan her biri. Âyet (Arapça: آية), Kur'an surelerini oluşturan cümlelere verilen isimdir. Âyet Arapça'da kelime olarak delil, veri veya işâret anlamına gelmekte ve Kur'anda her iki anlamda da kullanılmaktadır. Türkçe olarak Âyet-î Kerîme ya da Yüksek delil şeklinde kullanımı yaygındır

Cüz: Kur'an'ın bölünmüş olduğu otuz parçadan her biri. (Kuran'ın 20 sayfalık her bölümüne denir.) (Arapça: جزء, çoğulu اجزاء aczâ) kelimesi Arapça'da "parça" anlamına gelir.

Sure: Kur'an'ın yüz on dört bölümünden her biri. (Arapça: سورة), Kur'an'da ayetlerden meydana gelen 114 bölümden her biri. Sözlük anlamı yüksek rütbe, şeref, yüksek olarak yapılmış bina demektir.

Hatim, Kur'an'a bakarak veya ezberden baştan sona okunmasıdır. Anlamını bilmese bile İslam dünyasında Kuran'ı küçük yaşta ezberlemek bir peygamber tavsiyesidir. kur'an'ı ezberleyen kişiye hafız denir. Ramazan ayında hatim indirmek, camide imamı takip ederek hatim indirilir. Buna mukabele adı verilir.

Mukabele, bir kimsenin Kur'an'ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur'an'dan takip etmesidir. Mukabele anlamca karşılıklı verme, karşılıklı okuma anlamına gelir.

157
267
524
140
140
140
570
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum