1. HABERLER

  2. FİZİK

  3. Basınç ölçü birimi nedir
Basınç ölçü birimi nedir

Basınç ölçü birimi nedir

Basınç ölçü birimi nedir, Bir yüzeye etki uygulayan dik kuvvetin birim alana düşen miktarına basınç denir. Uluslararası Birimler Sisteminde temel basınç birimi Pascal (Pa)'dır.

Basınç, kuvvetin, yüzey alanına olan oranına bağlı olarak değişmektedir. Kuvvvet birimi en küçük ölçekte dyn olarak kabul edilebilir. Yüzey alanı ise bilimsel hesaplamalarda santimetrekare olarak kabul edilmektedir. Bu iki birimin birbirine olan oranı basıncın birimini meydana getirmektedir.

Dyn ve santimetrekare oranı bar olarak basınç biriminin oluşmasını sağlar. Dyn ve metrekare oranı pascal olarak basınç biriminin oluşması anlamına gelmektedir. Kuvvet, N ile gösterilir. Yüzey alanı ile oranları Bar ve Pascal olarak ortaya çıkmaktadır. Basınç, birim kuvvetin birin yüzey alanına etkisi ile meydana gelmektedir. Katıların, sıvıların ve gazların basıncı farklı etkenlere bağlı olarak ölçülmektedir.

Basınç nedir ve hangi aletle ölçülür?

Basınç: Katı, sıvı ve gaz maddeler ağırlıkları sebebiyle bulundukları yüzeye bir güç uygularlar. Bu gücün kaynağının ne olduğunun önemi yoktur. Yüzeye dik olarak etki etmesine basınç adı verilir. "P" harfiyle gösterilir. 

Bütün yüzeye dik olarak etki ediyorsa bu güce de basınç kuvveti adı verilir. "F" harfiyle gösterilir.

Açık hava basıncı barometre aleti ile ölçülür. Kapalı kaplardaki gaz basıncı ise manometre ile ölçülür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.