1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Bibliyografya ne demek?
Bibliyografya ne demek?

Bibliyografya ne demek?

Kim Milyoner Olmak İster 21 Ocak Yarışma Sorusu, Bibliyografya ne demek?

Kim Milyoner Olmak İster 21 Ocak Cumartesi 649. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı; Musa Ceykun, 2. Üniversite de okuyor, Mekatronik Mühendisi öğrencisi, İlk üniversitesi Diş fakültesini okudu.  

Soru : Bibliyografya ne demek?

A-Dizin

B-İçindekiler

C-İndeks

D-Kaynakça

Doğru Cevap:Kaynakça

Bibliyografya veya bibliyografi, bir konu hakkındaki yayınların tamamı. Eski Yunancada βιβλιογραφία vasıflandırmak anlamına gelen biblios (kitap) ile grapho (yazma) kelimelerinden türemiştir. "Kitaplar hakkında yazı" anlamında kullanılmıştır. Kelimenin iki manası vardır:
  • Belli bir konuda veya muhtelif konulardaki yayınların (kitap, broşür, makale vb.) listesi. Genellikle bu listede yazar (müellif) ile eserin; tercüme ise mütercimin adı, cilt ve baskı kaydı, basıldığı yer, yıl ve yayıncı ile sayfa adedi hakkında bilgi verilir.
  • Matbu veya yazma eserlerin listelerinin nasıl yapılacağından, nasıl tanımlanacağı ve sınıflandırılacağı, ayrıca bu işi yaparken uyulması gereken kurallardan bahseden bilimin adı.
Kısaca bibliyografya; Bilim, sanat gibi fikir ürünleri ve kayıtlarla ilgili yayınları bir düzen içerisinde toplayan listedir. Fakat genellikle anlattıkları eserlerin nerede bulunduklarını göstermezler. Bu özellikleriyle kataloglardan ayrılırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.