1. HABERLER

  2. SOSYAL BİLGİLER

  3. Bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır
Bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır

Bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır

Bisiklet, icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğramıştır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bisikletin icadından günümüze gelinceye kadar hangi değişimlere uğradığını öğrenelim;

Günümüzde gidonu, selesi, frenleri, pedalları olan bisikletler modern bisikletler adıyla anılır. Çünkü bizim alışık olduğumuz bisiklet özellikleri, önceden yoktu. Önceden bisikletin pedalları ve selesi yoktu. Bisiklet ayaklar yardımıyla pedalsız olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda bisikletin selesi de olmadığı için bisiklet ayakta kullanılıyordu çünkü oturacak bir sele yoktu. Zamanla bisikletin görünümü ve kullanımı modernleşti ve sele, pedal eklendi. İlk bisikletler tel ve tahtadan oluşmuştu. Sonrasında gelişen bisikletlere zincirler eklendi ve yapımında demir gibi sağlam maddeler kullanıldı. Günümüzde bisikletlerin bazıları katlanabilir özelliğe sahiptir, ancak önceden bisiklet katlanamazdı. Bisiklete katlanabilirlik özelliği eklenmesi taşınmasını kolaylaştırmıştır.

Bisiklet geçmişten günümüze kadar gelişimini sürdüren ve hala yeniliklere açık olan bir icat olarak ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Günümüzde gidonu, selesi, frenleri, pedalları olan bisikletler modern bisikletler olarak alınıp kullanılmaktadır.

Bisiklet icadından bu yana kadar birçok değişime uğramıştır. İlk bisiklet pedalları olmayan bir bisiklet olarak ayaklarla ve ayakta sürülmekteydi. Daha sonra sele ve pedal eklemesi yapılmıştır. Tahta ve tellerden oluşan bir bisiklet yapıldıktan sonra da zincir takılarak günümüze en yakın hale getirilen bisikletler icat edilmiştir. Bisiklet günümüzde katlanır olma özelliğine sahip olarak da taşınabilir olması açısından sıklıkla tercih edilen bir araç haline gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.