Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin uygulamalarından insan hayatı açısından şu an için olumlu olan durumlar

Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin uygulamalarından insan hayatı açısından şu an için olumlu olan durumlar

Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin uygulamalarından insan hayatı açısından şu an için olumlu olan durumlar ilerleyen zamanlarda nasıl bir tehdit oluşturabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar, insan vücuduna yabancı proteinler içerdiğinden alerji, kanser gibi hastalıklara neden olabileceği gibi biyolojikçeşitlilik azalabilir, üretilebilecek biyolojik silahlar kötü amaçlı kullanılabilir.

Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin uygulamalarından şu an insan hayatı açısından olumlu olan durumlar arasında gen aktarımı, melezleme, rekonbinant DNA teknolojisi, gen klonlaması, yapay döllenme ve poliploidi sayılabilir.

Bu biyoteknolojik uygulamalar ve gen mühendisliği uygulamaları tarım alanından tıp alanına, eczacılık alanından endüstriyel alanlara ve çevre alanında nanoteknolojik alanlara kadar pek çok alanda uygulanmaktadır.

Genetik mühendislik ve biyoteknoloji uygulaması ilerde şöyle tehditler oluşturabilir:

  • Genetik mühendislik ve biyoteknolojik uygulamaların önü alınamayabilir. Bilimsel araştırmaların çok hızlı ilerlemesi ve gelişmesi, araştırmaların kontrol edilmesini imkânsız hâle getirebilir.
  • Modern ıslah yöntemlerinin gelişmesi sonucu doğal seçilim mümkün olmayabilir. Yapay döllenmei-, gen aktarımı ve gen klonlaması sonucu sürekli dirençli ve güçlü bireylerin oluşması ve fakat zayıf bireylerin oluşmaması, doğal seçilimin meydana gelmesini engelleyerek birey sayısının fazla artmasına neden olabilir.
  • Rekombinant DNA teknolojisi ile bir canlıdan alınan genin başka bir canlıya aktarılması ve sonuçta o canlının daha önce sentezleyemediği proteinleri sentezlemesi ya da sahip olmadığı bir özelliği edinmesi şu anda insana yararlı oluyorken, bu yol insanın aslında taşımadığı bir hastalık genine sahip olmasına neden olabilir.
  • Biyoteknoloji sayesinde çok fazla antibiyotik üretilmesi şu anda insan hayatına olumlu etki ediyorken, ilerde bakteriler bu antibiyotiklere çok daha fazla dirençli hâle gelebilirler ve insanlar artık antibiyotiklerden hiç yarar sağlayamayabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.