1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Büyükayı takım yıldızı halk arasında hangi isimle bilinir
Büyükayı takım yıldızı halk arasında hangi isimle bilinir

Büyükayı takım yıldızı halk arasında hangi isimle bilinir

Büyükayı takım yıldızı halk arasında hangi isimle bilinir sorusunun cevabını vereceğiz. Büyükayı takım yıldızı kaç yıldızdan oluşur?

Kim Milyoner Olmak İster 8 Nisan 2017 Cumartesi 667. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı Tuna SAĞIROĞLU 35 yaşında;

Soru : Büyükayı takım yıldızı halk arasında hangi isimle bilinir 

A- Üçkardeş

B- Beşkardeş

C- Yedikardeş

D- Dokuzkardeş

Doğru Cevap: Yedikardeş

Büyükayı; Yedi yıldızdan meydana gelen bir takımyıldızın adıdır. Kuzey Yıldızı’nın kolayca bulunmasında faydalanıldığından gök bilginleri, coğrafyacılar, askerler, birçok , kimseler Büyükayı’yı tanırlar.
 
Kuzey Kutbu’nun gök bölgesinde olan bu yedi yıldız bir arada hemen hemen bir cezve şeklini andırır. Eskiler, bu yıldızlar ve yakınındaki daha başka ikinci, üçüncü derecedeki yıldızlar arasında çekilen çizgilerle ayıya benziyen bir şekil çizilebildiğini gördükleri için bu adı vermişlerdi. Bu takımyıldızın yakınlarında az çok aynı şekli gösteren bir takımyıldız daha vardır, o da küçükayı diye adlandırılır.
 
Büyükayı çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Homeros «İlyada» sında bu takımyıldızdan bahsetmişti. Yunanlılar, Romalılar, Araplar Büyükayı’yı incelemişler, Ptolemaios ise Büyükayı’nın sekiz yıldızdan meydana geldiğini ileri sürmüştü.
 
Latinler Büyükayı’ya «harman savuran yedi öküz»; İngilizler «araba», «pulluk», «kelepçe»; Fransızlar ve Almanlar da «araba» adını vermişlerdi. Hintliler’in inancına göre ise bu yedi yıldız yedi kişiyi temsil etmekteydi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum