Büyüyünce çebiç adı verilen hangisi olur

Büyüyünce çebiç adı verilen hangisi olur
Büyüyünce çebiç adı verilen hangisi olur sorusunun cevabını vereceğiz.

Soru : Büyüyünce çebiç adı verilen hangisi olur 

A- Oğlak
B- Tırtıl
C- Sıpa
D- Civciv

Doğru Cevap: Oğlak

Keçi ya da evcil keçi, boynuzlugiller familyasının Caprinae alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad. Evcil keçiler, Doğu Avrupa ve Orta Doğu'da yaşayan yaban keçisinden evcilleştirilmiş olup, insanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvanlardan biridir. Keçiler ve koyunlar yakın akrabadır.
Keçi ismi Eski Türkçe keçi anlamına gelen eçküsözcüğü ile eş kökenlidir. Güneybatı Oğuz dilleri dışında yer alan Türk dillerinde de keçi yerine eçkü ve benzer kelimelerin kullanımı yaygındır.Keçilerin yavrusuna oğlak, erkeğine teke, bir yaşındaki erkek ve dişisine ise çepiş denmektedir. Oğlak, yavru anlamına gelen Eski Türkçe oġul sözcüğünden +Ak ekiyle türetilmiştir ve teke kelimesinin kökenleri de Eski Türkçeye dayanmaktadır.

59
44
1
1
10
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.