1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Çantasına rapala alan birisi ne avına gidiyordur
Çantasına rapala alan birisi ne avına gidiyordur

Çantasına rapala alan birisi ne avına gidiyordur

Çantasına rapala alan birisi ne avına gidiyordur sorusunun cevabını vereceğiz.Rapala nedir, rapala çeşitleri hangileridir?

Soru : Çantasına rapala alan birisi ne avına gidiyordur

A- Balık

B- Bıldırcın

C- Geyik

D- Domuz

Doğru Cevap: Balık

Rapala nedir

Çeşitli malzemeden çok değişik balık formlarda yapılabilen ve ön tarafında uzun veya kısa gagası vasıtasıyla balık gibi yüzerek dalabilen, her türlü hızda dengesi bozulmadan hareketlerini hızlanarak yapabilen suni yemdir. Bazı rapalalarda gaga uzantısı yoktur. Bazılarında içe kıvrık ön kısım vardır.
 
Temel prensip; yaralı balık imajı yaratarak çevredeki avcı balıkların dikkatini çekerek cezp etmektir. Avcıları cezp etmek için çok değişik formlar tasarlanmaktadır. Bu formlar, yem balıkları ve onların davranışları temel alınarak yapılmaktadır. Rapalanın taklit kabiliyeti arttıkça, başarı ihtimali de artmaktadır.

Rapala Çeşitleri

– Yüzey rapalaları: Kısa gaga, sahte yemin ne kadar dalabileceğini ve nasıl hareket edeceğini belirler. Yüzeye gelerek av yapan balıkları avlamayı düşündüğümüz zamanlarda, kullanılacak en doğru yalancı balıklar, kısa gagalı olanlardır. Balık avı yaparken bu özellikler, hangi sahte balığın kullanılacağını belirleyen en önemli unsurdur.
– Dip rapalaları: Gaganın büyüklüğü, bu seri sahte balıkların kaç metreye dalacağını belirler. Sahte balığın gagasının uzunluğu, genişliği ve kavisleri, ne şekilde hareket edeceğini de belirler. Sahte balıklar ne kadar gerçeğine benzer ve ne kadar yaralı balık taklidi yaparsa, o kadar iyi avcı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum