Çocuklar kaç yaşında ne kadar süre ekran karşısında olmalı

Çocuklar kaç yaşında ne kadar süre ekran karşısında olmalı

Prof. Dr. Selçuk Şirin, ebeveynler için bebeklikten ergenliğe çocuk yetiştirme kılavuzu hazırladı.

Prof. Dr. Selçuk Şirin, ebeveynler için bebeklikten ergenliğe çocuk yetiştirme kılavuzu hazırladı. Selçuk Şirin, Doğan Kitap tarafından yayımlanan “Yetişin Çocuklar” adlı çalışması ile ebeveyn ve eğitimcilere seslendi.

Kitapta, ailenin bebeklerle ilk diyaloğu nasıl kurması gerektiğinden, ergenlerle sağlıklı diyaloğun formülüne; erken yaşta zihinsel gelişimi desteklemek için ne yapılması gerektiğinden, okul tercihinde nelere dikkat edilmesine birçok konuya değinildi.

Türkiye ve dünyada pek çok bilimsel çalışmaya imza atan, ABD Bilimler Akademisi'nin çocuk yetiştirme komisyonunda görev alan Selçuk Şirin, çocuklar için büyük tehlikelerden biri olarak gösterilen ekran bağımlılığına dikkat çekti.

Selçuk Şirin, “Çocuklar Kaç Yaşında Ne Kadar Ekrana Maruz Kalmalı” başlıklı bölümde Amerika Pediatri Akademisi tarafından hazırlanan çocukları ekran bağımlılığından korumak için uyulması gereken çerçeveye yer verildi. Bu bölümde ebeveynlere, 0-18 aylık bebeklerle 6 yaş ve üzerindeki çocuklar ile ergenler için ekran planlamasının nasıl yapması gerektiği anlatıldı.

İşte “Çocuklar Kaç Yaşında Ne Kadar Ekrana Maruz Kalmalı” başlıklı o bölüm:

“İlk olarak ekrana ulaşılan zamanı ve mekânı gözden geçirmemiz gerekiyor. Amerika Pediatri Akademisi bu alanda en fazla çalışma yapan kurumların başında geliyor. Akademiye göre, çocukları ekran bağımlılığından korumak için uyulması gereken çerçeve şöyle:

0-18 aylık bebekleri tüm ekranlardan uzak tutmak gerekiyor. Görüntülü görüşmeler dışında tüm ekranlar bu yaş çocuklar için zararlı, zira ekran hızlı gelişen beyin faydasız bir araç. Beynin en hızlı geliştiği bu evrede çocukların tek ihtiyacı olan şey, ebeveynle etkin bir diyalog. Kitaplarla, ninnilerle, şarkı ve türkülerle çocuklarla konuşulması gereken bir dönem bu.

18-24 aylık bebekler için ekranla tanışma mümkün. Şart değil ama bu tanışma olacaksa da çok sınırlı tutulması gerekiyor. Burada da kriter, kaliteli içerik. Peki, nasıl anlayacağız kaliteli içeriği? İzleyeceğiz. Önce biz izleyeceğiz. Ebeveynin kendisinin izlemediği hiçbir içeriğin çocuğa sunulmaması kuralı önemli.

6 yaş ve üzeri çocuklar ile ergenler için Pediatri Akademisi somur saat sınırları yerine genel prensipler ortaya koyuyor. Malum, bu dönemde ekran zamanı artık ebeveyn kontrolünden ziyade çocuğun kontrolünde bir mesele. Öyle olunca da yapılması gereken çocukla birlikte bir ‘ekran zaman planı’ oluşturmak.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.