Devletçilik modelinin ana öğesi ve hedefi aşağıdakilerden hangisidir

Devletçilik modelinin ana öğesi ve hedefi aşağıdakilerden hangisidir

Devletçilik modelinin ana öğesi ve hedefi aşağıdakilerden hangisidir konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : Devletçilik modelinin ana öğesi ve hedefi aşağıdakilerden hangisidir?
a. Devlet öncülüğünde planlı sanayileşme
b. Tarıma öncelik verilerek kalkınma
c. Sanayileşmenin özel kesim öncülüğünde yürütülmesi
d. Dış ekonomik ilişkilerde Devlet müdahalelerinin asgarî düzeye indirilmesi
e. Yüksek enflasyon eşliğinde dışa açık kalkınma

Cevap : d. Dış ekonomik ilişkilerde Devlet müdahalelerinin asgarî düzeye indirilmesi
"Dış ekonomik ilişkilerde Devlet müdahalelerinin asgarî düzeye indirilmesi." Devletçilik modelinde devlet, ekonomik faaliyetlere aktif bir şekilde müdahale eder ve ekonomiyi yönlendirirken, dış ekonomik ilişkilerde devlet müdahalelerinin azaltılması serbest piyasa ekonomisi prensiplerine daha uygun olan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda devlet, dış ticarette serbestleşmeyi ve rekabeti teşvik eder, ticaret engellerini azaltır ve dışa açık bir ekonomi politikası izler. Böylelikle, daha fazla uluslararası ticaret yapılmasına ve ekonomik büyümeye katkıda bulunulmasına hedeflenir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.