Dinçer'den okul müdürlerine kıyafet ricası

Dinçer'den okul müdürlerine kıyafet ricası
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullardaki kıyafet serbestliğine ilişkin, ''Önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldığı andan itibaren yönetmelik uygulamaya girmiş olacak" dedi, okul müdürlerine kıyafetleriyle ilgili ricasını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullardaki kıyafet serbestliğine ilişkin, ''Önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldığı andan itibaren yönetmelik uygulamaya girmiş olacak. Ama ben şimdiden okul yöneticilerimizden, çocukları serbest kıyafetlerle gelirlerse geri çevirmemelerini rica ettim'' dedi.

Dinçer, temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere geldiği Amasya'da valiliği ziyaret etti. Vali Abdil Celil Öz ile makamında görüşen Dinçer, burada yaptığı açıklamada, kentin eğitim meselesini masaya yatıracaklarını belirterek, ''Tespit ettiğimiz sorunları nasıl çözeceğimizi ve uygulama stratejilerini birlikte değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''gelecek yıl eğitim camiasına vereceğiniz reform ve proje müjdesi var mı'' yönündeki sorusu üzerine Dinçer, ''Müjdesini vereceğim herhangi bir durum yok ama bazı çalışmalar yürütüyoruz. Daha önce kamuoyuyla paylaşmıştım. Yaptığımız tüm çalışmalar aslında modern dünya ile bizim aramızdaki mesafeyi kapatmaya yönelik çalışmalardı'' dedi.

Dünyanın özellikle 1980'li yıllardan sonra çok hızla değişip geliştiğini anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

''Dünya farklılaşıyorken Türkiye'nin bu değişime ayak uydurma konusunda biraz gecikmiş olması, aramızda çok ciddi bir stratejik açıklık meydana getirmiştir. Bu, aynı zamanda ekonomide, sosyal alanda, siyaset alanında olduğu gibi teknolojide, eğitim alanında da söz konusuydu. Biz eğitim alanında bu mesafeyi kapatmak üzere çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalar da bunu tamamlayacak türden çalışmalar olacak. Özetle söylemek gerekirse mesela bizim ortaöğretim kurumlarımız eğitimde başarılı olan ve oldukça üst düzey seviyelerde performans gösteren uluslarla karşılaştırıldığında bir takım sorunları içeriyor. O yüzden biz ortaöğretimin yeniden yapılandırılması, mesleki eğitimin gözden geçirilmesi gibi konular üzerinde çalışıyoruz.''

''SBS imtihanını 2013-2014 yılından itibaren kaldırmayı düşündüğümüzü ifade etmiştik'' diyen Dinçer, ''Bunun kaldırılmasıyla ortaöğretimin nasıl etkileneceğini de göz önüne alacağız. Yani ortaöğretim, lise türlerimiz, lise programlarımız, SBS imtihanının kaldırılması, dershanelerle ilgili durumun gözden geçirilmesi gibi bir bütünlük içinde ele aldığımız çalışmalarımız var. Ama bunlar tamamlandığında sizlerle paylaşacağız. Çalışmalarımız bittikçe sizlere bilgi arz ederiz'' ifadelerini kullandı.

-Okullarda mescit açılmasına ilişkin başvuru-

Bakan Dinçer, ''okullarda mescit açılmasıyla ilgili bir sendikanın dilekçe verdiği'' yönündeki soru üzerine ise şunları söyledi:

''Benim bu konudan haberim yok, sizden duyuyorum. Toplumda insanlar kendi ihtiyaç ve beklentilerini bize ulaştırabilirler. Biz de hukuk çerçevesi içerisinde bu ihtiyaç ve beklentileri göz önüne alırız. Kararımızı da ona göre veririz. Yani mevcut hukuki yapılar içerisinde neleri yapmak mümkünse onları yapmaya herkesin hakkı vardır.''

-Kıyafet düzenlemesi-

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir gazetecinin ''okullarda kıyafet düzenlemesinin ne zaman uygulanacağı'' yönündeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldığı andan itibaren yönetmelik uygulamaya girmiş olacak. Ama ben şimdiden okul yöneticilerimizden, çocukları serbest kıyafetlerle gelirlerse geri çevirmemelerini rica ettim. Yöneticilerimiz belki bir program çerçevesinde haftanın belirli günlerinde serbest kıyafetler uygulaması yaparak çocuklarımızı bu uygulamaya alıştırabilirler. Dolayısıyla o konuda çok katı bir tavır içinde değiliz.''

Kaynak:Haber 7

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.