1. HABERLER

  2. DİN KÜLTÜRÜ

  3. Dinî bayramlarda neler yaparsınız
Dinî bayramlarda neler yaparsınız

Dinî bayramlarda neler yaparsınız

Dinî bayramlarda neler yaparsınız, bununla ilgili anılarınızı ve izlenimlerimizden örnekleri yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Dini bayramlarda bayram namazı kılarız, büyüklerimizin ellerinden öper harçlık alırız, yakınlarımızın, komşularımızın bayramını kutlarız, şeker toplarız, gün boyu gezeriz eğleniriz.

- Öncelikle dini bayramları, evimizin dışında geçirebileceğimiz birer tatil gibi algılamamalıyız. Günümüz şartlarında, aylar boyu süren yoğun çalışmalar neticesinde oluşan stresli havayı dağıtmak için, bulunduğumuz ortamın dışına çıkarak, yılda bir kere tatil yapmak, ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak bu ihtiyacı bayram günleri dışında gidermek gerekir. Eğer bir mecburiyet yoksa bayramı evimizde geçirmeliyiz. Gurbetteki ailelerin bayramı memleketlerinde (Vatan-ı aslilerinde) geçirmeleri tatil kavramının dışındadır.

- Bayram günleri mutlu bir hava içinde geçirilmelidir. Özellikle yaşlılar ve çocukların hoşnut edilmeleri için gerekli tedbirler alınmalıdır. Yaşlıların elleri öpülmeli, varsa ihtiyaçları giderilmelidir. Çocuklara yeni elbiseler ve oyuncaklar alınmalıdır.

- Bayramdan önce evler temizlenmeli, ev için alınacak yıllık eşyalar, bayram öncesine denk getirilmelidir.

- Bayramdan aylar veya haftalar önce yaşanan taziyeler nedeniyle evler yeniden taziye yerleri haline getirilmemelidir.

- Akraba ve dostlar ziyaret edilmeli, hal-hatırları sorulup gönülleri alınmalıdır.

- Bayram günlerinde evde pijama ile oturulmamalı, her an misafir gelecekmiş gibi hazırlıklı olunmalıdır.

- Bayram günlerinde, hastalık gibi bir zorunluluk olmadan, istirahat maksadıyla uyumak doğru değildir.

- Uzaktaki dost ve akrabalara, kart atarak, telefon ederek ve e-posta göndererek bayramlaşma cihetine gidilmelidir.

- Gelen misafirlere güler yüz gösterilmeli, el öpmeye gelen çocuklara küçük hediyeler verilmeye çalışılmalıdır. Misafirlere çevrenin örfüne göre bir ikramda bulunulmalı, ancak ikramların yenilip içilmesi için ısrar edilmemelidir. Ayrıca sağlığa zararlı olduğu bilinen sigara ve benzeri şeyler ikram edilmemelidir.

- Bayram günleri, çocuklar için sosyal eğitim dönemleri olarak değerlendirilmelidir. Bu bağlamda çocukların aile fertleriyle, yakın akrabalarla, bayramlaşmaya gelen dost, komşu ve diğer misafirlerle nasıl ilgilenmeleri gerektiğini öğrenmeleri sağlanmalıdır.

- Bayram günleri mümkün olduğunca neşe içinde geçirilmeli, bu arada ibadetler ihmal edilmemelidir.

- Anne, baba ve akrabalar dışında, varsa eski öğretmen ve hocalar da ziyaret edilip duaları alınmalıdır.

Bu yazımızı okuyanlar aşağıdaki yazıyıda okudular

“Bir kimse güzelce abdest aldıktan sonra cumaya gelir, sessizce hutbeyi dinlerse üç gün fazlasıyla bir cumadan diğer cumaya kadar olan zaman içinde işlemiş olduğu günahları affedilir.” (Müslim, Cuma, 8.)
Sizce cuma günü, özellikle camiye gitmeden önce ve camide nelere dikkat etmemiz gerekir? Yukarıdaki hadisi de dikkate alarak görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cuma günü mümkünse gusül abdesti almalıyız, temiz giyinmeliyiz ve hutbeyi sessizce dinlemeliyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum