Dört Halife Devri’nin sona ermesiyle İslam toplumunda yaşanan sorunlar

Dört Halife Devri’nin sona ermesiyle İslam toplumunda yaşanan sorunlar

Dört Halife Devri’nin sona ermesiyle İslam toplumunda yaşanan sorunlar neler olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Peygamber (a.s.)’ın vefatından sonra dört halife dönemi başlamıştır. Dört halife döneminde İslam’ın siyasi, sosyal, ticari, askeri olarak güçlenmesi ve İslam topraklarının genişlemesi söz konusu olmuştur. Fetihlerin artması beraberinde sorunlar getirse de Müslümanların sayısı gün geçtikçe artmıştır. Dört halife döneminin sonu da çok sancılı olmuştur. İç karışıklıklar Müslümanların parçalanmasına neden olmuştur.

Dört halife devrinin sona ermesiyle İslam toplumunda yaşanan sorunlar, iç karışıklıklar, temel inanç sorunları, İslami değerlerin aşağılanması ve hor görülmesi, dinden dönme ve çıkma olaylarının yaşanması, toplumsal sınıf farklılıklarının ortaya çıkması gibi durumlar gerçekleşmiştir. İslam toplumları büyük bir parçalanma ve bölünmenin içine girmiştir.

Hz. Muhammed’den sonra Dört Halife Dönemi önde gelenlerinin kabulüyle belirlenen halifelik makamı, Muaviye’nin oğlu Yezid’i halife ve devlet başkanı olarak veliaht tayin etmesiyle saltanata dönüştü. Bu durum İslamiyet’in prensiplerinden olan istişarenin (danışma) ortadan kalkmasına yol açtı. Ayrıca İslam dininin evrensellik karakterinden ödün verilerek Arap olmayan unsurların dışlanmasına da zemin hazırladı. Yönetim anlayışındaki bu değişim, takip eden yıllarda süregelen isyanların temel sebebini oluşturdu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
1
0
3
4
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.