Duada tevessül ne demektir

Duada tevessül ne demektir
Duada tevessül ne demektir, duada vesilenin dinî dayanağı var mıdır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Tevessül, Allah’a yaklaşmak veya bir dileğin kabul edilmesini ya da bir musibetin defedilmesini sağlamak amacıyla dua esnasında Allah’ın güzel isimlerinden veya yüce sıfatlarından birini, işlediği güzel bir ameli veya yaşamakta olan salih bir insanın duasını vasıta kılmak demektir. Vesile kelimesi Kur’an’da iki yerde geçmektedir (Mâide, 5/35; İsrâ, 17/57). Mâide sûresindeki âyette mü’minlerin Allah’a yaklaşmak için “vesîle” aramaları istenmektedir. Ayette geçen vesileden maksat da Allah’a boyun eğip O’nun hoşnutluğunu kazandıracak güzel ameller işleyerek O’na yaklaşmaktır.

Güzel amellerin “vesîle” kılınması (Buhârî, İcâre, 12; Müslim, Zikir, 100) ve yaşamakta olan salih bir kişinin duasıyla tevessül caiz kabul edilmiştir (Buhârî, Cumua, 34; İstiskâ, 3; İbn Mâce, İkametu’s-Salat, 189). Bunun dışında Allah’tan başkasından isteme şeklindeki dinimizin onaylamadığı tavırlar içerisine girmek ise caiz değildir. Zira dua sadece Allah’a yapılır, istekler O’na arz edilir.

Tevessül Duası nedir ve nasıl okunur
Tevessül duası Arapça edilir. Arapça okunuşu da şu şekildedir:
Allahumme innî es'eluke ve eteveccehu ileyke, bi-nebiyyike nebiyy'ir-rahmeti Muhammedin sallallahu aleyhi ve alih.

Tevessül Duasının Türkçe anlamı nedir
Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla, Allah'ım! Ben, rahmet peygamberi Muhammed'i huzuruna vasıta ederek niyaz ediyor ve sana yöneliyorum

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.