Dünya etik haftası ile ilgili bir kompozisyon

Dünya etik haftası ile ilgili bir kompozisyon

Dünya etik haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün ve buna göre bir kompozisyon yazınız.

Toplum düzenini sağlayan yazılı ve yazısız olan kurallar vardır. Yazılı kurallar kanunlar ölçüsünde mahkemeler tarafından bağımsız hukuk gereğince icra edilmektedir. Yazılı kurallara uymak zorunludur ve aksi halde ceza gerektirir. Toplumun barış, huzur ve mutluluğu buna bağlıdır.

Hukukun üstünlüğüne inanılan bir toplumda hukukun caydırıcı cezalar vermesine de gerek yoktur. Fakat insanları suça eğilimli halden kurtarmak için eğitim gerekir. Eğitim ve öğretim bir insanlık hakkıdır. Eğitim işin içine girince yazısız kurallar varlığını gösterir.

Yazısız kurallar, milletten millete değişse de nesilden nesle değişmeden gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inançlar nispetinde meydana gelmiş ahlaki kurallardır. Ahlaki kurallar her sahaya tatbik edilebilir.

Cemiyet ahlakı, kamu etiği olarak bilinir. İş ahlakı, iş etiği olarak bilinir. Etik, ahlak demektir. Bir toplumu var eden kadim değerler tutumunun korunması ve geliştirilmesi etik değerleri oluşturur. Etik olarak yaşanılan bir hayatta hoşgörü, merhamet, adalet ve vicdan yerleşik hale gelir.

Bu nedenle 25 Mayıs Etik Günü olarak kutlanır. Devam eden haftada ahlaki değerler, tutumlar, manevi hazlar her alanda değerlendirilerek sahip çıkılması gereken etik değerler şeklinde farkındalık oluşturma çabalarına dahil olur.

Etik, biraz da insanların karakterleri ile ilgilidir. Bu nedenle tarihi ve coğrafi bir devamlılık ve şartlar gereğince oluşan bir şuurdur. Etik davranış, duygu, düşünce ve davranışta olgunluğu ifade eder. Etik gününde bunların hatırlanması için yapılan çalışmalara herkes katılmalıdır.

etik-ilkeleri.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
612
105
579
109
113
249
206
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum