Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisi nasıl bir gelişim göstermiştir

Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisi nasıl bir gelişim göstermiştir
Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisi nasıl bir gelişim göstermiştir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Geçmişten günümüzü birçok sanayi kolu oluşmuş ve gelişmeye devam ederek günümüze kadar gelmiştir. Endüstriyel üretimin yaygınlaşması fen bilimleri alanında da etkili olarak sanayi faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Geçmişten günümüze Türkiye’de gelişim gösteren endüstri alanlarından biri de kimya endüstrisi olarak bilinmektedir.

Türkiye’de özellikle boya, gıda, ilaç, kozmetik alanlarında kimya endüstrisi gelişim göstermiştir. Kimya endüstrisi günümüzdeki ihtiyaçlara göre gelişimini sürdürmektedir. Ülkemizde sanayi üretimi kimya endüstrisi temelinde gelişmektedir. Demir döküm, kaplama, koruma alanlarında kimyasal uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Böylece ihtiyaçların karşılanması, ekonomik kalkınmanın oluşması da söz konusu olmakta ve ekonomik gelişmeler de yaşanmaktadır.

Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizdeki sanayi kollarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. 1934-38 yıllarında Birinci Beş Yıllık Sanayileşme Planı hazırlanmıştır. Bu plan doğrultusunda ülkenin çeşitli yerlerinde şeker, dokuma, maden, selüloz ve seramik fabrikalarının kurulması plana bağlanmıştır.

Yapay gübre ile çeşitli kimyasal madde asitlerinin üretimi de 1970’lerden sonra önemli bir gelişme göstermiştir. İzmit’teki klor ve kostik soda fabrikası; Karabük’te asit, sülfürik, amonyum, sülfat, naftalin üreten kuruluşlar; Bandırma’daki sülfürik asit ve borik asit fabrikaları bunlara örnek verilebilir.

1318
1318
1286
1062
1286
1118
1159
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
2 Yorum