Gülü seven dikenine katlanır atasözünün anlamı nedir

Gülü seven dikenine katlanır atasözünün anlamı nedir
Gülü seven dikenine katlanır, insan sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır anlamında bir sözdür. Sevdiğimiz yada elde edeceğimiz kişi ve nesnelerin bir kusuru bulunabilir.
Kişiler sevdikleri ortamda mutlu olurlar. Sevilen insan ve iş hususunda bazı fedakârlıklarda bulunmak bu mutluluğu bozmaz. Sevgi ile birçok güçlükler başarılabilir. Sevgi ile bağlanılan iş ve insanların bazı olumsuz yönleri de insana o denli büyük görünmez, katlanmak zor gelmez. Her nimetin bir sıkıntısı vardır. Nitekim sevilen sonuçlar elde etmek için fedakârlıkta bulunmak gerekir.
 
İstekle bağlandığımız kişi ve olaylar karşısında sabır ve fedakârlık göstermemiz gerektiğinde hatırlanır ve söylenir.
 
Gülü seven dikenine katlanır, Gülü seven dikenine katlanır atasözünün anlamı, Gülü seven dikenine katlanır anlamı şu şekilde :

Seven kişi, sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden başına gelecek sıkıntılara ses çıkarmadan katlanır. Bilir ki, sevdiğini elde etmek için birçok güçlüğe göğüs germek, fedakârlıkta bulunmak zorundadır.

Gülü seven dikenine katlanır TDK anlamı nedir

İnsan sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır anlamında kullanılan bir söz.

Kaynak:Eğitim Sistem

356
1117
1834
432
171
245
334
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum