Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz, bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İnsanlığa faydalı olmuş bilim insanlarından birçoğunun adını biliyorum. Bunlardan isimlerini bildiklerim ve yaptıkları çalışmalar şu şekildedir:

Aziz Sancar, DNA onarımını keşfetmiştir.

Galileo Galilei, Bütün cisimlerin yere aynı hızda düştüğünü keşfetti, eylemsizlik ilkesini ilk kez formüle etti.
Sarkacın salınımlarındaki eş zamanlılığı saptadı. Teleskop kullanarak evreni gözlemleyen ilk kişi oldu.

El-Cezeri, Makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturdu.

Alexander Graham Bell, telefonu icat etmiştir.

Alexander Fleming (1881 – 1955) İskoç hekim. 1928 yılında, Penisilin keşfetti. Böylece bakterilere karşı antibiyotik kullanımını başlattı.

Blaise Pascal (1623 – 1662) 18 yaşında bir hesap makinesi icat etti. Atmosfer basıncı, sıvıların dengesi, hidrolik pres, aritmetik üçgen konularında birçok çalışması var. Fermat ile birlikte olasılıklar hesabını da buldu.

Cahit Arf (1910 – 1997) Hasse-Arf Kuramı’nı geliştirdi. “Arf değişmezi”, “Arf halkaları” ve “Arf kapanışları” gibi adıyla anılan matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı.

Edwin Hubble (1889 – 1953) Güneş Sistemi’ni barındıran Samanyolu’ndan başka gökadalar da bulunduğunu saptadı. Yaptığı gözlemler sonunda gökadaların, aralarındaki uzaklıkla bağlantılı bir hızla birbirlerinden uzaklaştıklarını buldu. B

Galileo Galilei (1564 – 1642) Bütün cisimlerin yere aynı hızda düştüğünü keşfetti, eylemsizlik ilkesini ilk kez formüle etti. Sarkacın salınımlarındaki eşzamanlılığı saptadı. Teleskop kullanarak evreni gözlemleyen ilk kişi oldu. Dünya’nın Güneş çevresinde döndüğünü söyledi, ama Engizisyon’un baskısı altında bu görüşünü geri almak zorunda kaldı.

Gregor Johann Mendel (1822 – 1884) Bitkiler üzerinde yaptığı çalışmalarda, bir türün özelliklerinin kalıtım yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını buldu.

Guiglielmo Marconi (1874 – 1937) İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi. Radyonun babası olarak bilinir.

İsaac Newton (1642 – 1727) Evrensel çekim yasasını keşfetti. Mekaniğin özünü oluşturan çalışmalar ve ışık üzerine deneyler yaptı.

James Watt (1736 – 1819) Geliştirdiği buhar makinesi sanayi devrimini başlattı. Watt “beygir gücü” adını verdiği bir güç birimi tanımladı.

Johannes Kepler (1571 – 1630) Dünya’nın ve diğer gezegenlerin eliptik bir yörüngede Güneş’in çevresinde dönmesiyle ilgili üç yasayı ortaya koydu.

Louis Pasteur (1822 – 1895) Bazı içeceklerin uzun süre saklanmasını sağlamak üzere geliştirdiği yöntem “pastörizasyon” adıyla anılır. Şarbon aşısını keşfetti. Onu asıl üne kavuşturan kuduz aşısını bulması oldu.

Marie Curie (1867 – 1934) Uranyumla yaptığı deneyleri sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel ödülü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı oldu.

Max Planck (1858 – 1947) Kendi adıyla anılan Planck sabitini ve Planck ışınım yasasını buldu. Ortaya attığı kuantum kuramı, o güne değin bilinen fizik yasaları içinde devrimsel ve çığır açıcı nitelikteydi.

Michael Faraday (1791 – 1867) Faraday, elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu. Elektrolizin temel ilkelerini belirlemiştir. Klor gazını sıvılaştırmayı ilk kez o başarmış, elektrik motorunu ve dinamoyu icat etmiştir.

Sigmund Freud (1856 – 1939) Psikiyatride “psikanaliz” adı verilen bir yöntem geliştirdi.

Thomas Alva Edison (1847 – 1931) Elektrik ampulü, gramofon, film gösterme aygıtı gibi buluşlarıyla günlük yaşamda vazgeçilemeyen aletlerin babası oldu.

Wilheim Conrad Röntgen (1845 – 1923) X ışınlarını buldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.