1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Hangi isimde bir çiçek yoktur
Hangi isimde bir çiçek yoktur

Hangi isimde bir çiçek yoktur

Hangi isimde bir çiçek yoktur sorusunun cevabını vereceğiz.

Kim Milyoner Olmak İster 11 Mart Cumartesi 660. Bölüm Yarışma Sorusu ve Cevabı;

Yarışmacı Uğur KARABIYIK Sınıf Öğretmeni;

Soru : Hangi isimde bir çiçek yoktur 

A- Petunya

B- Şebboy

C- Zerrin

D- Begüm

Doğru Cevap: Begüm

15.000 TL kazandı

Petunya, patlıcangiller familyasından Petunia cinsini oluşturan kültür ortamında çokça yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. Popüler çiçek ismini Fransızcadan almaktadır. Fransızcada, "petun" kelimesi eskiden "tütün" anlamına gelmekteydi.
Şebboy kokusuyla ünlü bir çiçektir. Uzun saplı yaklaşık boyu 30 ile 100 cm arasında değişmektedir. Vazo ömrü uzun olan nadir bitkilerden bir tanesidir. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde çiçekçi vitrinlerini süsleyen sapının üstündeki çiçeklerin dört yönlü olması görünümüyle diğer çiçek türlerinden ayrılmasını sağlar. Türkiye' de ki çiçek üretim seralarının tamamında yetişme özelliğine sahiptir.
Petunya, patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Petunia cinsini oluşturan kültür ortamında çokça yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı.
Popüler çiçek ismini Fransızcadan almaktadır. Fransızcada, "petun" kelimesi eskiden "tütün" anlamına gelmekteydi. Fransızlar terimi Amazonlar'daki yerel bir kızılderili lehçesinden almışladır. Bahçelerde görülen birçok çeşidi melezdir. Çiçek rengi ve boyutu açısından geniş bir aralık sunarlar.
Bazı botanikçiler Calibrachoa cinsindeki bitkileri Petunia cinsine eklerler. Botaniksel olarak, tütün bitkileri ve petunyalar ilişkilidir.
Zerrin : Latince ismi Narcissus tazetta olarak bilinmektedir. Ülkemizde bilinen diğer isimleri ise Nergis Çiçeği ve Fulya Çiçeğidir. Bazı türleri ise Çin Zerrini, Yabani Zerrin ve Güz Zerrinidir. Bu bitki çiçeğinin ana vatanı Avrupa’dır. Boyu 25 cm ile 80 cm arasında değişmektedir. Çiçekleri ise sarı ve beyaz renklidir. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz Bölgesinde doğal ortamlarda ve özel bahçelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hadis-i şerifte, “Nergis çiçeği koklamaya devam ediniz, zira kalpte delilikten, barastan, cüzzamdan birer habbe vardır; onları nergisten başka birşey gideremez.” buyurmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.