1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Hangi yazarın adını taşıyan bir Profesörlük unvanı vardır
Hangi yazarın adını taşıyan bir Profesörlük unvanı vardır

Hangi yazarın adını taşıyan bir Profesörlük unvanı vardır

Hangi yazarın adını taşıyan bir Profesörlük unvanı vardır sorusunun cevabını vereceğiz. Ernest Hemingway, J.R.R. Tolkien, Victor Hugove Miguel de Cervantes adına profesörlük unvanı vardır?

250.000 TL'lik 11. Soru : Hangi yazarın adını taşıyan bir Profesörlük unvanı vardır 

A- Ernest Hemingway 

B- J.R.R. Tolkien

C- Victor Hugo

D- Miguel de Cervantes

Doğru Cevap: J.R.R. Tolkien

Soruya cevap vermedi ve 125.000 TL kazandı. CEvap verecek olsa idi J.R.R. Tolkien diyecekti.

John Ronald Reuel Tolkien , CBE FRSL ( İngiltere : 3 Ocak 1892 - 2 Eylül 1973) İngiliz yazar, şair, filolog ve en iyi yazar olarak bilinen üniversite profesörüydü Klasik yüksek fantezi eserlerden Hobbit , Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion .
 
1925-1945 yılları arasında Anglo-Sakson Rawlinson ve Bosworth Profesörü ve Pembroke Kardeşliği Üyesi ve Oxford Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörü ve Merton College Üniversitesi Üyesi, 1945-1959 yılları arasında görev yapmıştır. Bir zamanlar C. S. Lewis'in yakın bir arkadaşı - hem Inklings olarak bilinen resmi olmayan edebi tartışma grubunun üyesiydi. Tolkien, 28 Mart 1972'de Kraliçe II . Elizabeth tarafından İngiliz İmparatorluğu Düzeni'nin komutanı olarak atandı.
 
Tolkien'in ölümünden sonra, oğlu Christopher , The Silmarillion da dahil olmak üzere babasının kapsamlı notlarına ve yayınlanmamış el yazmalarına dayanan bir dizi eser yayınladı. Bunlar, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi ile birlikte , içinde Arda ve Orta Dünya [b] olarak adlandırılan fantastik bir dünya hakkında birbirine bağlı hikayeler, şiirler, kurgusal öyküler, icat edilmiş diller ve edebi denemeler oluşturur. 1951-1955 yılları arasında Tolkien bu yazıların büyük bölümüne efsanevi madde terimini uyguladı. 
 
Diğer pek çok yazar Tolkien'den önce fantezi eserleri yayınlamış olsa da  The Hobbit ve The Lord of the Rings'in büyük başarısı popüler bir biçimde yeniden ortaya çıkmasına yol açtı. Bu, Tolkien'in popüler fantezi edebiyatının "baba"  ya da daha doğrusu yüksek bir fantazinin "babası" olarak tanımlanmasına neden oldu.  The Times , 2008'de "1945'ten bu yana en büyük 50 İngiliz yazar" listesinde altıncı sırada yer aldı.  Forbes , 2009 yılında kendisini en çok kazanan "ölü ünlü" seçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
54 Yorum