1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Havadaki duman is koku ve yabancı maddelerini emerek dışarı atan aygıta ne ad verilir
Havadaki duman is koku ve yabancı maddelerini emerek dışarı atan aygıta ne ad verilir

Havadaki duman is koku ve yabancı maddelerini emerek dışarı atan aygıta ne ad verilir

Havadaki duman is koku ve yabancı maddelerini emerek dışarı atan aygıta ne ad verilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kim Milyoner Olmak İster 12 Mart 2017 Pazar 661. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı Arda Bayraktaroğlu Ankara'dan katılıyor Hacettepe Üniversitesinde Kimya Bölümünde okuyor;

Soru : Havadaki duman is koku ve yabancı maddelerini emerek dışarı atan aygıta ne ad verilir 

Doğru Cevap: Aspilatör 

Aspiratör, gaz halindeki akışkanları emmeye ve istenilen ortamdan uzaklaştırmaya yarayan bir fan çeşididir. Temizleyici anlamındadır. Havada bulunan duman, is, koku vb. yabancı maddeleri emerek dışarı atan veya kendisine bağlanan bir kabın içindeki gazı seyreltmeye yada sıkıştırmaya yarayan, içerisinden bir sıvı geçirilerek çalıştırılan alete aspiratör denir.

Aspiratör kelimesinin anlamı ” emmeç “tir. Aspiratör bulunduğu ortamdaki kullanılmış havanın temizlenmesi ve gaz ve sıvı halindeki akıcı maddeleri ve tozları çekip emilmesi amacıyla kullanılan elektrik aygıtıdır. Aspiratörlerin halk arasında bilinen diğer adı da fandır.

Aspiratörler çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin mutfakta yemek kokularının giderilmesi için. Elektrik süpürgeleri de bir çeşit aspiratördür. Modern marangoz atölyelerinde toz ve talaşların atölye dışındaki depoya aktarılması içinde aspiratör kullanılmaktadır. Ayrıca tıp ve cerrahide de kullanılan özel şekilde imal edilen aspiratörler de vardır.

Çok geniş kullanma alanına sahip olan küçük motorlar bir fazlı olarak imal edilirler. Bu bir fazlı motorlardan bazıları vantilatör ve aspiratörlerde de kullanılır.

Fonksiyon yönünden farklı bölümlerin iç hava kalitelerinin birbirlerine karşı korunması hava akışının yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Klima sistemleri tasarlanırken üfleme, egzoz hava debilerinin uygun bir şekilde ayarlanması ile odalarda pozitif -negatif – nötr basınçlı bölgeler meydana getirilir. Aradaki debi farkı önceden belirlenmiş menfez, kapı vs yollar ile boşaltılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.