Herkesin kanun önünde eşit olması neden önemlidir

Herkesin kanun önünde eşit olması neden önemlidir

Herkesin kanun önünde eşit olması neden önemlidir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğüne bağlı olarak yönetilmektedir. Herkes kanunlar önünde eşittir. Kimseye iltimas yapılmaz. Bağımsız ve tarafsız mahkemeler rejimden bağımsız olarak hareket eder ve anayasaya göre adaletin tecelli etmesini sağlar. Kanunlar herkesin hür ve müreffeh yaşaması içindir.

Kanun önünde eşitlik veya hukuksal eşitlik, bireylerin birer hukuksal kişilik olmaları nedeniyle yasa önünde eşitliklerini anlatan ilke. Özellikle çoğulcu demokrasilerde gelişmiş bir kavramdır. Yasalar herkes için toplum içindeki yeri, ekonomik gücü, toplumsal kökeni, cinsiyeti gözetilmeden, herhangi bir ayrım yapılmadan düzenlenip uygulanır.

İnsanların kanunlar önünde eşit olması, hakların korunması, hakların sağlanması, hukukun üstünlüğünün dikkate alınması anlamına gelir. Bu ilkelere herkes uymak zorundadır. Uymayan kişiler de ayrıca cezalandırılır. Ülkemizde barış ve huzurun yaşanması için, adaletin eve güven ortamının tesis edilmesi için kanunlar önünde eşitlik ilkesini uygulamak gerekir. Hukuk sisteminin bu bakımdan güncel ve güvenilir olması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
163
0
7
13
5
61
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.