Hindoloji bölümü nedir, ne iş yapar

Hindoloji bölümü nedir, ne iş yapar

Hindoloji bölümü nedir, ne iş yapar, hindoloji bölümü mezunu ne iş yapar, hindoloji mezunu iş olanakları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hindoloji bölümü nedir

Özellikle “Hint- Avrupa Dil Ailesi” adı altındı toplanan dillerin temeli kabul edilen Sanskrit dilinin tarihi, eldeki metinlerin tarihsel olarak düzenlenmesi, metinlerin yazıldığı alfabe gramer, edebiyat ve kültür tarihi, metin tercümeleri gibi konularda eğitim yapılmaktadır. Bölüm mezunları üniversitelerde bilimsel çalışma yapabilirler. Müzelerde, kütüphanelerde iş bulabilirler. Hindoloji programında özellikle “Hint-Avrupa Dil Ailesi” adı altında toplanan dillerin temeli kabul edilen Sanskrit dilinin tarihi; eldeki metinlerin tarihsel olarak düzenlenmesi, metinlerin yazıldığı alfabe, gramer, edebiyat ve kültür tarihi, metin tercümeleri gibi konularda eğitim yapılmaktadır

Hindoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır

Hindoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır.

Hindoloji Bölümü Dersleri Nelerdir

Hindoloji Bölümü’nde okutulan dersler sosyal bilimler, dil bilimleri alanından oluşmaktadır. Bölümde dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Uygulama derslerinde dil ağırlıklı konuşma ve dinleme dersleri verilmektedir. Bununla beraber kültür, sanat, edebiyat, tarih ve coğrafya dersleri de verilmektedir.

Hindoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Hindoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Hindoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

Hindoloji mezunları; Sanskrit grameri, edebiyat tarihi ve kültür tarihi ile ilgili metinlerin derinlemesine incelenmesi ve Türk diline çevirileri alanlarında hizmet vermektedir.

Hindoloji mezunu iş olanakları nelerdir

Hindoloji Bölümü mezunları yeterli bilgi, birikim ve beceriye sahip olarak üst düzey Hintçe konuşma, anlama, yazma, okuma, eser inceleme ve metin çevirme yeterliliklerine sahip olarak kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde araştırma yapabilme, danışmanlık, mütercimlik yapabilme yeterliliklerine sahip olup çalışma imkanı bulabilirler.

Hindoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

Ankara Üniversitesi

Hindoloji Bölümü Taban Puanları Nelerdir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.