Hint medeniyeti nedir

Hint medeniyeti nedir

Hint medeniyeti nedir, Hint medeniyeti hakkında kısa bilgiler, Hint medeniyetinin özellikleri nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hindistan’da ilk uygarlık merkezi MÖ 3000 yıllarında İndus Nehri vadisindeki Harappa’da ortaya çıktı. Hint matematikçileri, geliştirdikleri rakam sistemiyle matematik alanında önemli katkıda bulunmuşlardır. Müzikte bilinen en eski notalama yöntemi de Hint müzisyenlerine aittir. Hintler resim ve heykel sanatında ileri gitmişlerdir. Şiire de ilgi gösteren Hintlerin bu alandaki başlıca eserleri “Mahabharata” ve “Ramayana” destanlarıdır.

1. Hindistan, İndus ve Ganj ırmakları çevresinde oluşmuş bir medeniyettir.
2. Sahip olduğu tabii zenginliklerden dolayı Hindistan tarihin ilk dönemlerinden itibaren göç ve istilalara uğramıştır. Hindistan’a gelen Ari’ler Hindistan’ı siyasi hakimiyetlerine almışlardı. Ancak nüfus olarak azınlıkta kalınca, siyasi hakimiyetlerini devam ettirmek amacıyla Hint toplumunu sosyal sınışara ayırarak Kast sistemini oluşturmuşlardır.
3. Kast Sistemine göre halk; Brahmanlar (Din Adamları), Kşatriyalar (Asil ve Askerler), Vaysiyalar (Tüccarlar, Esnaflar ve Çiftçiler), Südralar (İşçiler)

4. Hindistan’da bu sınıfların dışında Parya adı verilen bir grup daha vardı. Paryalar kast sınıflarından atılanların oluşturduğu gruptur. Bunların hiçbir hakkı yoktur.
5. Kast sisteminde tabakalar arası geçiş yoktur. Bu durum Hint toplumunda ortak bir kültürün, ortak bir ülkünün oluşmasını engellemiştir; dolayısıyla millet olgusu da oluşmamıştır.
6. Kast sistemine ilk başkaldırı Buda tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak Buda, Brahmanlar’ın baskısı karşısında Çin’e gitmek zorunda kalmıştır.
7. Kast sistemi, Gazneli Mahmut’un İslâmiyeti Hindistan’da yaymaya başlamasıyla birlikte çözülmeye başlamıştır. 1946’da Hindistan Anayasası’nın kabulü ve Hindistan’ın İngiliz sömürgesinden kurtulup bağımsız bir devlet olarak dünya siyasetine katılmasıyla birlikte kaldırılmıştır.
8. Hindistan’da tarih boyunca görülen dinler şu şekilde sıralanabilir. Vedacılık, Brahmanizm, Hinduizm, Budizm, Hristiyanlık ve İslamiyet. Bu dinlerin geçerliliğini bugün dahi koruması, Hindistan’da etnik ve dini sebeplerden kaynaklanan birçok olaylara neden olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
640
1041
845
190
185
81
450
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.