İstanbul Üniversitesi, ikinci kez 'Yunus Söylet' dedi

İstanbul Üniversitesi, ikinci kez 'Yunus Söylet' dedi
İstanbul Üniversitesi(İÜ) 2013-2017 dönem rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet seçildi. Prof. Dr. Yunus Söylet oyların yarısına yakınını alarak seçimi birinci sırada tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Rektör Adayı Belirleme Seçimi oy sayımı saat 20.50'de sona erdi. 12 adayın yarıştığı seçimde Prof. Dr. Yunus Söylet, oyların yarısına yakınını alarak seçimi birinci sırada tamamladı.

Prof. Dr. Yunus söylet seçim sonrası yaptığı açıklama da seçimlerin demokratik bir ortamda yapıldığını, katılımın yoğun olduğunu, İstanbul Üniversitesi'nin tarihine yakışır bir seçim geçirdiğini söyledi. Bütün öğretim üyelerine katılımları için teşekkür eden Prof. Dr. Yunus Söylet, 4 yıllık çalışmalarının ve bu süre içinde yapmış olduğu 90 projenin öğretim üyelerinden büyük bir destek gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yunus Söylet: "İstanbul Üniversitesi seçimini yaptı." dedi.

İlk altı sıra şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Yunus Söylet (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi), Prof. Dr. Raşit Tükel (İstanbul Tıp Fakültesi), Prof. Dr. Harun Cansız (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi), Prof. Dr. İbrahim Keleş (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi), Prof. Dr. Faruk Erzengin (İstanbul Tıp Fakültesi) ve Prof. Dr. Mehmet Canatar (Edebiyat Fakültesi).

"Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" sıralamasına 8 yıldır Türkiye'den giren tek üniversite olan İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük için 12 aday yarıştı. 2533 öğretim üyesinin oy kullandığı seçim yeterli öğretim üyesi sayısına ulaşılmasının ardından saat 11.25'te başladı.

Katılımın yüksek olduğu seçimde oy kullanma süresinin saat 17.00'da dolmasıyla oyların sayımına geçildi. 2533 oydan 2481 oy geçerli 52 oy geçersiz sayıldı. Üç buçuk saat süren oylamaların ardından rektör adayları şu şekilde sıralandı:

1. Prof. Dr. Yunus Söylet (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) 1207

2. Prof. Dr. Raşit Tükel (İstanbul Tıp Fakültesi) 631

3. Prof. Dr. Harun Cansız (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) 431

4. Prof. Dr. İbrahim Keleş (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) 107

5. Prof. Dr. Faruk Erzengin (İstanbul Tıp Fakültesi) 80

6. Prof. Dr. Mehmet Canatar (Edebiyat Fakültesi) 13

7. Prof. Dr. Fadıl Ayan (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi) 4

8. Prof. Dr. Abdulbaki Kumbasar (Sağlık Bilimleri Fakültesi) 2

9. Prof. Dr. Hayati Tüfekçioğlu (Edebiyat Fakültesi) 2

10. Prof. Dr. Zehreddin Aslan ( Hukuk Fakültesi) 2

11. Prof. Dr. Cengiz Şen (İstanbul Tıp Fakültesi) 1

12. Prof. Dr. İrfan Öztürk (İstanbul Tıp Fakültesi) 1

Seçimlerde 200'e yakın personel görev yaptı. Gün içinde İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar, Cerrahpaşa, Çapa, Bahçeköy, Şişli ve Bakırköy yerleşkelerinden servisler kalktı.

Kaynak:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.