Kaloriferci ne iş yapar

Kaloriferci ne iş yapar
Kış mevsiminde yokluğu hemen fark edilen bir meslek elemanını tanıtmak istiyoruz.

Kaloriferci, kalorifer tesisatının bakım, onarım gibi çalışmalarını yapan kişidir.

Kaloriferci;

  • Kurulu veya kurulacak kalorifer tesisatının çalışma sistemini ve projeyi okur, işletmeye alır, bakım ve onarımını yapar,
  • Düzgün ölçü alır ve kesme yapar. Borulara diş açar, her türlü boruyu istenen ölçüde ve şekilde büker, oksi asetilen ve elektrik ark kaynağıyla birleştirmeyi yapar, ısıtıcı elemanlar için gerekli konsol, kelepçe ve askıları usulüne göre yerlerine monte eder.
  • Duvar ve tavanlara delik açar, kalorifer kazanı üzerinde bulunan otomatik ve mekanik kontrol elemanlarını denetler,
  • Kalorifer dairesinin temizlik ve düzenini sağlar.

Bu mesleği yapacak kişilerin kapalı bir ortamda ve tek başına çalışabilecek kadar sabırlı ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir. Kaloriferciler, sıcak ve havasız ortamlarda çalışır.

Mesleğin eğitimi yeterli başvuru olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı Kalorifercilik dalında kalfalık ve ustalık eğitimi şeklinde verilmektedir.

Ayrıca halk eğitim merkezleri ve Makine Mühendisleri Odası da kalorifercilik kursları düzenlemektedir. Kaloriferciler, iş bulmakta sorun yaşamazlar.

Benzer Meslekler;

  • Sıhhi Tesisatçı
  • Gemi Ateşçisi
  • Ateşçi Brülörcü

1
0
0
0
1
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.