1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kitabın yerine cep telefonu ve televizyon
Kitabın yerine cep telefonu ve televizyon

Kitabın yerine cep telefonu ve televizyon

Günün ortalama 2 saat 59 dakikasını cep telefonu ekranını izleyerek geçiriyoruz. Televizyon başında harcanan süre ise 2 saat 14 dakika.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında yaptığı ve kitap okuma alışkanlıklarını da ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre ise Türkiye'de kitap okumaya ayrılan süre günde sadece 1 dakika.

Türkler'in cep telefonu ekranı karşısında geçirdiği süre son bir yılda yüzde 15,4 artarak 2 saat 59 dakikaya ulaştı. Türkiye'de günlük ortalama televizyon izleme süresi ise 2 saat 14 dakika.

We Are Social'ın 2017 Türkiye rakamlarına göre, 71 milyon mobil kullanıcının yüzde 75'inin akıllı telefonu bulunuyor. 42 milyon mobil kullanıcı da akıllı telefonu üzerinden sosyal medyaya giriyor.

MOBİL TRAFİK YÜZDE 61 OLDU

Türkiye'de internete bilgisayar üzerinden girenlerin oranı 2016'ya göre yüzde 29 gerileyerek yüzde 36'ya düşerken, mobil trafik yüzde 33 artarak, yüzde 61'e ulaştı.

400'ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com'un kurucu ortağı Güçlü Kayral, We Are Social verilerinin cep telefonunun Türk insanının günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:
 
“Cep telefonu bağımlılığı, e-ticarette mobilin payını her geçen gün artırıyor. Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) raporuna göre, mobil alışverişte Almanya, Japonya, Fransa gibi devleri bile geride bıraktık. Türkiye'de her 100 cep telefonu kullanıcısından 31'i mobil alışveriş yaparken, bu oran Almanya'da 26, Japonya'da 30, Fransa'da 19'da kalıyor. Cep telefonu üzerinden online alışverişin rahatlığı da bu değişimi hızlandırıyor.”

KİTAP OKUMAYA 1 DAKİKA

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2016 yılında yaptığı kitap okuma alışkanlıklarını da ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de insanların kitap okumak için ayırdıkları süre günde 1 dakika. Aynı araştırmaya göre kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum