1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Kontra fren hangi araçlarda kullanılan bir sistemdir?
Kontra fren hangi araçlarda kullanılan bir sistemdir?

Kontra fren hangi araçlarda kullanılan bir sistemdir?

Araçlara uygun olarak yapılmış fren sistemleri aracın işlevine büyüklüğüne ve performansına bağlı olarak işlevini yerine getirebilmesi için uygun mekanik parçalarla donatılmıştır.araçların en önemli parçaların biri de aracın fren sistemidir.

Kim Milyoner Olmak İster 21 Aralık Çarşamba Yarışma Sorusu;

Soru : Kontra fren hangi araçlarda kullanılan bir sistemdir?

A- Tren 

B- Otomobil

C- Bisiklet

D- Vapur

Doğru Cevap: Bisiklet

Her araçta farklı türlerde fren sistemi kullanılır. Bunlardan bir tanesi de kontra fren'dir. Kontra fren nerede kullanılır. İşte detayları..

Bisiklete başlayanların büyük çoğunluğu öyle ya da böyle bir şekilde kontra fren dediğimiz frenlerin geriye çevrilmesiyle çalıştırılan arka tekerlek göbeği içindeki fren mekanizmasını kullanmışlardır. Kontra fren bugün de fazlasıyla kullanılan bir sistem, gerçi dağ bisikletlerinde değil, ancak gezi ve şehir içi bisikletlerinde karşımıza yer yer göbekten vites sistemleri ile de bir arada çıkıyor.

Kontra Fren nedir?

Kontra fren ilk defa 1903 yılında Ernst Sachs tarafından Torpedo adı ile tasarlanıyor. Bu Ernst Sachs sonradan Fichtel&Sachs firmasını kuracak olan şahıs, Sachs firması da (en azından bisiklet bölümünü) bugün SRAM’in satın aldığı ve dönen vites kolları sistemini yaratan firma. 20.yy’in başında bu fren sistemi daha ziyâde göbekten viteslerle birlikte kullanılıyor.
 
Kontra frenin Torpedo’da kullanılmaya başlayan tasarımı dışında bir de gene Alman firması NSU tarafından tasarlanan Komet serbest düzenekli tasarımı var. Torpedo’daki serbest düzenek içinde silindir seklinde dişler eğik düzlemde arka göbeğin gövdesine bastırılırken Komet’te konik dişler var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.