Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Cevapları

Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Cevapları
Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Cevapları 6. Sınıf Türkçe Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 178, 179 Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Cevapları

Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Sayfa 178 Cevapları

Hazırlık Çalışması

Kukla sanatıyla ilgili araştırmanızdan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Kukla, tek aktörlü, üç boyutlu, taklit ve söze, karşılıklı konuşmaya dayalı geleneksel seyirlik bir oyundur. Kukla; bez, tahta, karton benzeri malzemelerden yapılır. Anadolu’da köylüler arasında “bebek, çömce gelin, karaçör” gibi isimlerle yaygındır. Bilinen bazı kukla oyunları şunlardır; İki Garip Kardeşler, Sahte Esirci, Cinli Yazıcı, Gül ile Fidan, Üvey Anne, İncili Çavuş, Kahyanın Hilesi, Hain Kız, Anadolu Köyünde Düğün v.b. dir. Karagöz ve Hacivat gölge oyunu ama kuklaya benzer bir oyundur.

1. ETKİNLİK

a) Verilen kelimeleri şiirden hareketle aşağıda yer alan sözlük anlamlarının karşısına yazınız.

b) Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümle içinde kullanınız.

Sahne : Sahnede çok etkili bir oyun oynadılar.
Sevgi : Sevgi bence dünyayı kurtaracak en büyük güçtür.
Dans : Geçen gece dans kursuna gittim.
Şarkı : Sen de mi çok güzel şarkı söylüyorsun?

Kuklaları Dinleme/İzleme Metni Sayfa 179 Cevapları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz şiirden yararlanarak yanıtlayınız.

1. Şair “Bizim için doğar, bizim için ölmezler.” dizesiyle ne anlatmak istemektedir?
Cevap: Şair burada kuklaların üretilme amaçlarının insanları eğlendirme olduğunu ancak onların ölümsüz birer sanat eseri olduğunu vurgulamaktadır.

2. Şaire göre kuklalarda insana ait hangi özellikler bulunmaktadır?
Cevap: Şaire göre kuklalarda insana ait olarak sevemeseler de onları sevdiğinizi bilmeleri, birbirlerini şakadan döverler, kavgaları , şarkıları, sahneye çıkınca yaşar, inince ölürler gibi özellikleri bulunmaktadır.

3. Şair, kuklaların mutlu olmaları ve yaşamaları için ne yapmamız gerektiğini söylemektedir?
Cevap: Şair, kuklaların mutlu olmaları ve yaşamaları için kahkahayla, alkışla ve sevgiyle yaşatmamız gerektiğini ve onları tanımamız gerektiğini söylemektedir.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz şiirle ilgili duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Şiir komik olduğu için hem kuklaları sevdiriyor hem de eğlendiriyor. Eğlenirken manaları öğretiyor. Şiiri çok beğendim.

4. ETKİNLİK

Evdeki malzemeleri kullanarak yaptığınız kuklanızı arkadaşlarınıza tanıtınız. Sıra arkadaşınızla kuklalarınızı kullanarak doğaçlama bir oyun sergileyiniz.

5. ETKİNLİK

Öğretmeninizin rehberliğinde sınıfı üç ayrı gruba ayırınız. Ardından grup olarak yazma yöntemiyle sanat konulu bilgilendirici metin yazınız.
• Etkinlik tamamlandıktan sonra öğretmeninizin rehberliğinde bilgilendirici metinlerinizdeki anlam bütünlüğünü bozan ifadeleri belirleyip düzeltiniz.
• Metninizi yazım ve noktalama kuralları yönünden inceleyiniz. Yanlış yazılan kelimeleri yazım kılavuzu yardımıyla düzeltiniz. Metninizde noktalama eksikliği varsa bunları tamamlayınız. Yanlış kullanılan noktalama işaretlerini de düzeltiniz.
• Bütün düzenlemeler yapıldıktan sonra isterseniz yazılarınızı okul panosunda paylaşabilirsiniz.

Sanat hakkında bilgilendirici bir metin

Sanat insan ruhunu besleyen bu dünyaya güzellikler katan en değerli şeydir. Anlaması çaba gerektirse de sanat ve sanatçı bu dünyadan giderse bu dünya çöle dönüşür. Düşünsenize artık şarkılar yok, filmler yok, resimler yok, heykeller yok yerlerine ne koyabiliriz ki? Elbette hiç bir şey. Bu bakımdan sanat insan yaşamı için vazgeçilmezdir.

Gelecek Derse Hazırlık

1. Mors alfabesi hakkında araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.
Cevap: Telgraf haberleşmesinde kullanılan, nokta ve çizgilerden oluşan abece. Bu bir dil gibidir. Dövmelerde de zaman zaman kullanılmaktadır.

2. Çevrenizde veya televizyon programlarında gördüğünüz yabancı tabelalarda bulunan kelimeleri defterinize not alınız.
Cevap: Stop , Restaurant, cefeterya, Limani Cafe, Coffee ve birçok giyim mağazası yabancı kelimelerle doludur.

355
220
824
66
78
60
657
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.