1. HABERLER

  2. SINAV

  3. Mart'ta 'YÖKDİL' sınavı yapılacak
Mart'ta 'YÖKDİL' sınavı yapılacak

Mart'ta 'YÖKDİL' sınavı yapılacak

YÖK Başkanı Saraç: Mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, güzel sanatlar dahil ve sağlık alanlarında, adayların dil yeterliliğini belirlemeye yönelik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı süreci başlattık

YÖKDİL Sınavı, ilk kez 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirilecek.

- YÖKDİL ilk kez 5 Mart'ta

YÖKDİL Sınavı Sorularının hazırlanmasını Ankara Üniversitesi, sınavın organizasyonu ve uygulanmasının ise Anadolu Üniversitesince yapılacak.
 
YÖKDİL Sınavı 2017 yılında 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde yapılacak. İngilizce alanında yapılacak sınavın, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletileceğini ve yılda iki kez gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Sınava başvuruları 30 Ocak'tan itibaren "http://yokdil.yok.gov.tr" adresinden yapılacak, sınav ücretinin 75 lira olacak.
 
YDS'ye her yıl ortalama 450-500 bin adayın başvurduğuna işaret eden Saraç, "Bu sınava, başta yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Odak noktası, lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar." bilgisini paylaştı.
 
İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS'de doktora başvurularında en az 55 puan, doçentlik müracaatlarında ise en az 65 puan olması gerektiğini hatırlatan Saraç, YDS'nin süreceğini ve adayların her iki sınava da girebileceğini ifade etti.

- Yüzde 100 yabancı dil eğitim kurumları için yeni düzenleme

Yüzde 100 yabancı dille eğitim yapan programlardaki öğretim elemanları için de yeni sınav planladıklarını belirten Saraç, şunları kaydetti:
 
"Halen bu programlarda ders verebilmek için YDS'den 80 almak yeterli kabul ediliyordu. Ancak YDS, adayın sadece okuma odaklı açısından dil yeterliliğini değerlendirebiliyor. Halbuki yabancı dilde ders anlatacak akademisyenin dil yeterliliğinin konuşma ve dinlemede de olması gerekiyor. Geçen sene British Council'in bu hususta hazırlamış olduğu bir rapor vardı. Bu hususta ciddi tespitler ve vahim diye nitelendirebileceğimiz durumları dile getiriyordu o rapor. Bir dizi iyileştirmeyi hemen yapmıştık. Daha sonra orta vadede bir iyileştirme daha yapacağız, ona işaret ediyoruz. Bu kapsamda da çalışmamızı başlattık. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız."

- YÖKDİL Sınavı YDS formatında

YDS ilkbahar sınavına 252 bin, sonbaharda da 170 bini aşkın aday başvuruyor, YÖKDİL Sınavı'nın yarım milyona yakın kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi.
 
YDS varken böyle bir sınava neden ihtiyaç duyulduğu sorusu üzerine, "Uzun yıllardan beri adaylar, kendi ihtisas alanlarının dışında soruların sorulduğu bir dil sınavında, başarısızlığını buna bağlıyorlardı. Kendi alanlarının terminolojisini sorgulayan bir dil sınavının daha isabetli olacağı hususu bilim adamları ve ölçme ve değerlendirmeciler tarafından dile getiriliyordu. Bu yüzden böyle bir çalışma başlattık." diye konuştu.
 
YÖKDİL Sınavı'nın YDS formatında olacak, soru sayısı ve diğer konulara ilişkin ilerleyen günlerde bilgilendirme yapılacak. 
 
Sınavla ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.