1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Matematik ve fen yeterlilikleri ilk kez elektronik ortamda ölçülecek
Matematik ve fen yeterlilikleri ilk kez elektronik ortamda ölçülecek

Matematik ve fen yeterlilikleri ilk kez elektronik ortamda ölçülecek

Matematik ve fen yeterlilikleri ilk kez elektronik ortamda ölçülecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimlerindeki yeterliliklerini elektronik olarak ölçecek.

Bu aynı zamanda uluslararası değerlendirme sınavı olan  Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) için de hazırlık olacak.  60'ın üstünde ülkenin katıldığı ve 4 yılda bir yapılan TIMSS Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması 4. ve 8.sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen Bilimleri alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırması.

MATEMATİK VE FEN YETERLİLİKLERİ İLK KEZ ELEKTRONİK ORTAMDA ÖLÇÜLECEK

MEB, okul idarecileri ile fen ve matematik branş öğretmenlerine nisan ayında Türkiye'de ilk kez elektronik ortamda yapılacak Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS)için hazırlık eğitimi düzenlendi. 

60 İL VE 217 OKULDA YAPILACAK

TIMSS uygulaması, Türkiye'de bu yılın nisan ayında 60 il ve 217 okulun katılımı ile ilk kez elektronik ortamda düzenlenecek. Türkiye'nin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından 4 yıllık döngülerle yapılan TIMSS'te, 4'üncü ve 8'inci sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerinde kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesi amaçlanıyor. 

İLK KEZ ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK

Bakanlık, bu yıl ilk kez elektronik ortamda yapılacak TIMSS için aylar öncesinden yeni bir yol haritası belirledi. 

Bu kapsamda, TIMSS için hazırlıklar için bir dizi eğitimler planlandı. Örneklemde yer alan illerde görevli il Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerine, okul yöneticilerine ve branş öğretmenlerine yönelik Antalya'da ilk eğitim semineri düzenlendi. Eğitimlerde TIMSS hakkında asgari düzeyde farkındalık sağlama ve araştırmanın Uluslararası Merkez tarafından belirlenen teknik standartlara uygun yürütülmesi için bilgilendirme amaçlandı. 

Antalya'da "TIMSS 2019 Uygulaması Bilgilendirme Çalıştayı" düzenlendi.  Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy'un yanı sıra TIMSS uygulamasının yapılacağı okullardaki idarecilerle fen ve matematik branş öğretmenleri olmak üzere yaklaşık 650 eğitimci katıldı. 

OKULLAR ARASINDA BAŞARI FARKI AZALMALI

Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Türkiye’nin 21. yüzyıl becerileriyle donanmış öğrencileri yetiştirmek için gerekli enerji ve gücün öğretmenlerde olduğunu belirtti. Gençoğlu, okullar arasındaki başarı farkının azaltılarak okulların niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların önemini vurguladı. Gençoğlu, sadece öğretmenlerin değil, öğrenci, veli ve yöneticilerle oluşturulan okul ikliminin TIMSS'te etkili olan faktörler arasında olduğunu vurguladı. 

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy ise TIMSS uygulamasının nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin detayları eğiticilerle paylaştıklarını aktardı.

Türkiye'de TIMSS 2019 uygulamasının gerçekleştirilmesine yönelik örneklemde yer alan il ve okul yöneticileri ile branş öğretmenlerine yönelik eğitim çalışmalarının önemli olduğunu dile getiren Şensoy, bu eğitimlerin paydaşlara asgari düzeyde farkındalık sağlamayı amaçladığını belirtti. 

Şensoy, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü uzmanlarının uygulamanın uluslararası standartlara uygun şekilde yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin yürütecekleri çalışmalar ve elektronik alt yapının hazırlanmasına ilişkin detaylar konusunda bilgilendirmede bulunduklarını belirtti. Şensoy, öğretmen ve öğrencilerin moral motivasyonunun sağlanmasına yönelik çalışma yapıldığını da ifade etti. 

Şensoy, bu okullarda görev yapan fen bilimleri ve matematik öğretmenlerine TIMSS 2019 uygulamasının değerlendirme çerçevesiyle ilgili detayların paylaşılarak örnek sorular hakkında bilgilendirme yapıldığını da sözlerine ekledi. 

Bakanlık, öğrencileri uygulamanın teknik detayları hakkında bilgilendirecek.

TIMSS NEDİR?

TIMSS de PISA gibi uluslararası bir sınav. PISA 3 yılda, TIMSS 4 yılda bir yapılıyor. Türkiye ilk defa 2015 yıllında 4 ve 8.sınıflar ile katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.