1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Merkez Bankası hasarlı paranın yenisini nasıl veriyor
Merkez Bankası hasarlı paranın yenisini nasıl veriyor

Merkez Bankası hasarlı paranın yenisini nasıl veriyor

Elimizde yırtılmış bir TL banknotu varsa Merkez Bankasının bu hasarlı para yerine yenisini tam olarak için en az yüzde kaçtan fazlasının sizde olması gerekiyorsorusunun cevabını vereceğiz.

Kim Milyoner Olmak İster 15 Nisan 2017 Cumartesi 668. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı Demet GÜLOĞLU İstanbul Medeniyet Üniversitesi TIP Fakültesi öğrencisi.

Soru : Elimizde yırtılmış bir TL banknotu varsa Merkez Bankasının bu hasarlı para yerine yenisini tam olarak için en az yüzde kaçtan fazlasının sizde olması gerekiyor

A- 30

B- 40

C- 50

D- 60

Doğru Cevap: 50

Eğer ki elinizde olan para %50’den az bir hasar içeriyorsa bu yırtık paraları merkez bankalarına yada ziraat bankalarına götürüp değiştirmeniz oldukça kolay. Fakat elinizdeki paralarda %50’den fazla bir hasar mevcut ise bu durumda elinizdeki paraları değiştiremezsiniz. Paranın nasıl yırtıldığını, nasıl bu haline geldiğini dahi sormadan ilgili görevliler tarafından kısa bir sürede paranızı bu şekilde değiştirmeniz mümkün. Kısa bir hatırlatma: Elinizdeki paraların seri nosu okunuyor olmalı. Ve ayrıca öğrendiğim kadarı ile bahsi geçen bankalar haftada bir gün bu değişimi gerçekleştirmektedirler. Ben Cuma günü öğleden önce değişim yaptıklarını öğrenip öğleden önce ziraat bankasına gidip paramı kısa bir sürede kolaylıkla değiştirdim. Bizlere bu fırsatı sunup hem piyasadan 170 lira kaybolmamış olmasını hem de bu şekilde Türk lirasının itibarına katkıda bulunmuş olmamızı sağlayan buna vesile olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasına teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.