Millî Mücadele’de Atatürk’ün rolü

Millî Mücadele’de Atatürk’ün rolü
Millî Mücadele’de Atatürk’ün rolü nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Milli Mücadele yılları, Osmanlı dönemi sonrasında yeni bir devlet kurma arayışının savaşlarla ve zaferlerle elde edildiği bir süreç olmuştur. Bu süreçte birçok isim öne çıkmıştır. Milli Mücadele'nin başlamasında en etkili olan isimlerden biri de Mustafa Kemal'dir.

Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkması, Amasya Genelgesi'nin yayınlanması, Erzurum ve Sivas kongrelerinin gerçekleşmesi, onun bu mücadeledeki rolünü göstermektedir. Özellikle Ankara'da Ankara Hükümeti'nin kurularak meclisin açılması ve Kurtuluş Savaşı'nın yönetilmesi Mustafa Kemal'in Milli Mücadele'deki rolünü daha iyi göstermektedir.

Cumhuriyetin ilan edilmesi, devrimlerin yapılması, yeni devlet kurumlarının kurulması ve milli birlik ve beraberliğin oluşturulmasında da Mustafa Kemal'in rolü büyük olmuştur.

  • Atatürk Milli Mücadele’de Türk Milleti’ne önder olmuştur.
  • Esir olmaktan kurtaran liderdir.
  • Vatanın savunulması için toplantılar düzenlemiştir
  • “Milletin kaderini yine millet belirleyecektir” diyerek kurtuluş ateşini, yakmıştır.
  • Milli Mücadeleyi başlatmış, tek bir yumruk olarak vatanı savunulmasını sağlamıştır.
  • Bu yüzden Atatürk Milli Mücadele’deki rolü önder, kahraman, yönetici, gazi, kısacası milletin kurtarıcısıdır.

5065
1595
4454
1284
714
709
3333
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
8 Yorum