Mürekkep balığının saatte yaklaşık 40 kilometre hızla ilerlemesi

Mürekkep balığının saatte yaklaşık 40 kilometre hızla ilerlemesi

Mürekkep balığının saatte yaklaşık 40 kilometre hızla ilerlemesinasıl açıklanır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bir deniz canlısı olan mürekkep balığı diğer balıklarla karşılaştırıldığında ters bir şekilde yüzmesi ile onlardan ayrılır. Ayrıca yüzme şeklide diğer balıklardan büyük ölçüde farklıdır. Mürekkep balıkları içlerine aldıkları suyu püskürterek yol alırlar. Mürekkep balıklarının bu denli hızlı olmaları su püskürterek ilerlemelerinden kaynaklanır. Bu su püskürtme sonucu peristaltik hareket denilen bir olay meydana gelir. Peristaltik hareket sonucu mürekkep balıkları ileri doğru atılırlar ve büyük bir hız kazanırlar. Peristaltik hareket insanların sindirim ve boşaltım sistemlerinde de görülür ve organların düzenli olarak kasılıp gevşemesi ile meydana gelir.

Basınç ile hacim ters orantılıdır. Hacim azalırsa basınç artar. Mürekkep balığının vücudunda bir deri tabakası vardır. Bu deri tabakası, tıpkı kalbimiz gibi çalışır yani kasılır ve gevşer. Bu hareket, mürekkep balığının hızlı yüzmesindeki en önemli etmendir.
Mürekkep balığı, düşmanlarından hızlıca uzaklaşmak için önce vücuduna bir miktar su alır. Sonra alınan bu su, hacmi daha küçük olan bir boru/damar tarzı bir yere gönderilir. En üstte verdiğimiz bilgi neticesinde burada suyun ilerlediği hacim azaldığı için basınç artacaktır. Basıncın artması da suyun hızını arttırır. Aynı zamanda kasılıp gevşeme hareketi ve basıncın artması ile birlikte su dışarı püskürtülür ve bu da tıpkı uçak/jet motorlarında olduğu gibi bir itki kuvveti oluşturur. Bu da mürekkep balığının hızlıca yüzmesine veya düşmanlarından kaçmasına yardım eder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
36
160
42
49
52
122
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.