1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Nakışlı ince kilime ne ad verilir?
Nakışlı ince kilime ne ad verilir?

Nakışlı ince kilime ne ad verilir?

Ensiz olarak dokunmuş parçaların yan yana eklenmesiyle oluşan perde ve örtü olarak kullanılan ince kilime ne denir? Cicim ve zilli kelimelerini ilk duyduğumuzda bize gerçekte kullanıldığı yerler ile alakası olmayan anlamlar çağrıştırır.

Kim Milyoner Olmak İster 21 Aralık Çarşamba Yarışma Sorusu;

Soru : Ensiz olarak dokunmuş parçaların yan yana eklenmesiyle oluşan perde ve örtü olarak kullanılan ince kilime ne denir? 

A- Kalaylı

B- Cicim

C- Pıtrak

D- Telkari

Doğru Cevap: Cicim

Yarışmacı seyirci jokeri kullandı ve Telkari dedi elendi. 1.000 TL kazandı.

Cicim kelimesini sevdiğimiz insanlara içten hitap ettiğimizde, zilli kelimesini de hoş tavırları olan, biraz işveli biraz nazlı birazda albenisi olan kişiler için kullanırız.

Cicim Dokuma
Çözgü, atkı iplikleri arasına renkli desen iplikleri atılarak sıkıştırılmak suretiyle meydana getirilen dokuma türüdür.Cicim tersten yapılan dokumadır.Atkısı kıl olanları da oldukça yaygındır.Dokumanın yüzeyinde, sonradan iğne ile işlenmiş gibi kabarık desenler oluşturmaktadır.Cicim dokumacılığında desenler oluşturulurken atkı iplikleri ile desen iplikleri sıra takip etmektedir.Atkı ipliği atıldıktan sonra yapılacak desene göre, desen ipliği bir veya birden fazlı çözgü ipliği üzerinden atlatılarak desen oluşturulmaktadır.
 
Cicim dokumalarda, dokumanın yüzeyinde meydana getirilen desenler, ipliğin kalınlığına, inceliğine, serpme motifler halinde oluşuna göre değişik görünüm almaktadır.Cicim dokuma ile; heybe, sofra altı, gelin çuvalı, hurç, minder, divan örtüsü, tandır örtüsü, namazlağ, yaygı, yastık vb. yapılmaktadır.Cicim atkı yüzlü veya bezayağı tekniğiyle dokunmaktadır. Desen ipinin atılış şekline göre iki veya üç cicim çeşitleri görülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.