Nebe suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Nebe suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Nebe (Amme) suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada, Nebe' suresi fazileti ile ilgili hadisler ve rivayetler, Nebe suresi kaç sayfadan oluşur, Nebe suresi toplam kaç sayfa, Arapça 581 nasıl yazılır detaylar haberimizde.

Nebe suresi 581. sayfadan başlar ve 582. sayfada biter,  30. cüzde yer almaktadır. Mekke döneminde inmiştir ve 40 âyettir. Sûre, adını ikinci âyette geçen “enNebe’”kelimesinden almıştır. Nebe’, haber demektir. Sûrede, ölüm ötesi hayatınvarlığını ispat çerçevesinde, kıyamet, öldükten sonra dirilme ve hesap için toplanma konularına yer verilmektedir. Mushaftaki sıralamada yetmiş sekizinci, iniş sırasına göre sekseninci sûredir. Meâric sûresinden sonra, Nâziât sûresinden önce Mekke’de inmiştir.

Nebe suresinin konusu

Sûrede ağırlıklı olarak kıyamet, öldükten sonra dirilme, hesap, ceza ve mükâfat konuları ele alınmış, Allah’ın varlık ve kudretini gösteren deliller ile melekler konusuna da yer verilmiştir

Arapça 581 nasıl yazılır : ٥٨١

Nebe (Amme) Suresi’nin Fazilet ve Sırları

  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Nebe Suresini öğreniniz ve öğretiniz. Bu sureyi okuyan kimseye Allah’u Teala kıyamet gününde Kevser şarabından içirir."(Bursevi, Ruhul-Beyan, 10/313; Gümüşhanevi, Ramuzul-Ehadis, 5462)
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "İkindi namazından sonra Nebe suresini (vird olarak) okursa, Allah’u Teala o kimsenin rızkını artırır (kazancına bereket ihsan eder), Ona dünya dağları ağırlığınca iyilikler yazılır. Kıyamet günü yüce Allah her bir kılını nurlu kılar. Dünyadan cenneteki makamını görmeden de çıkmaz."(Ebûl-Leys Semerkandî, Tefsirul-Kur’ân, 6/362)
  • Kutbuddin İzniki (Rahimehullah) buyurdu ki: "Nebe suresini güneş doğarken okuyan kimse, bütün afetlerden emin olur. Onu sabahın herhangi bir saatinde okuyan kimse için 70.000 melek istiğfarda bulunur."

Rivayet edildi ki:

  • Nebe suresini ikindiden sonra okuyan, dünya ve ahiret saadetine nail olur, kıyamet azabını hafifletir.
  • Bu sureyi okuyan kişi, hırsız ve kötü insanların kötülüklerine karşı muhafaza edilir.
  • Nebe suresini öğreniniz. Eğer bu surede bulunan faziletleri bilseydiniz, meşgul olduğunuz işlerinizi bırakırdığınız da, sadece bununla meşgul olurdunuz. Ve bununla Allah’a (manen) yaklaşırdınız. Allah da şirk günahı dışında kalan günahlarınızı affeder, bağışlardı.
  • Amme suresini öğrenin (ezberleyin). Kaf suresini, Necm Suresini, Buruc ve Tarık surelerini de öğrenin. Eğer bu surelerde neler bulunduğunu bilseydiniz, bütün meşgul olduğunuz işleri bırakınıda yalnızca bunları öğrenmeye çalışırdınız. Bu sureleri okuyarak Allah’a yaklaşırdınız (O’nun rızasını kazanırdınız). Allah’u Teala’da, şirk hariç diğer günahlarınızı bağılardı.
  • Her sıkıntının yok olması için okunur.
  • Bu sure herhangi birşeyin üzerine okunur ve bir yere emanet edilirse, o şey bi-iznillah çalınıp kaybolmaz.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
0
0
1
4
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.