Okul tuvalet ve lavabolarına ayar

Okul tuvalet ve lavabolarına ayar
Bakan Dinçer, "okulların koşullarının 66 aylık çocuklara uygun olmadığı" eleştirilerine yanıt verdi. Dinçer "Tüm okullarda lavabo ve tuvaletler çocuklara uygun hale getiriliyor" dedi
Zübeyde YALÇIN'ın haberi
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 aylık çocukların okula başlaması uygulamasında en çok eleştirilen "okullardaki lavabo ve tuvaletler bile çocuklara uygun değil. Çocuklar kalem tutmak ve ders dinlemekte zorlanır" açıklamalarına yanıt verdi. Dinçer, 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasında, 66 aylık çocukların okula alınması, bunların eğitimi, okulların fiziki yapısı ile ilgili kamuoyundaki soru işaretlerini girecek açıklamalar yaptı. Dinçer'in açıklamaları şöyle: 
 
SEÇMELİ DERS TANITIMI:
10 Eylül 'den itibaren bakanlığın sitesine seçmeli derslerle ilgili videolar yüklenecek. Videolarda seçilecek derslerin tanıtımı yapılacak. Hangi konular işlenecek, ne tür uygulama yapılacak, öğrenci bu dersi seçerse ilerie ne kazanacak anlatılacak. Bu yöntemi özellikle gündeme getirdik. Okulların inisiyatifine bırakılsaydı, belki de müdürler veya öğretmenler velileri yönlendirip etkileyebilirlerdi. Veliler ve öğrenciler kendileri karar versin istedik. 
 
YETERLİ SAYI ARANACAK: Seçmeli ders sınıfının açılabilmesi için en az 12 öğrenci bulunması şart olacak. Ayrıca o dersin öğretmeni de olması gerekecek. Yeterli öğrenci sayısına ulaşılamazsa veya öğretmen yoksa o sınıf açılmayacak. Çok yakın okul varsa ve sayı 12'yi buluyorsa belki bu iki okulun öğrencileri birleştirilerek bir sınıf açılabilecek. 
 
BİRİNCİ SINIFA OYUN KARTI:
Birinci sınıfların müfredatı tamamen değişti. 'Fiziksel etkinlik ve oyun dersi' ağırlıklı olacak. 2 saat sınıfta öğrenciler fiziksel etkinlik ve oyun dersi görecekler, bir saat de okul bahçesinde etkinlik olacak. Çocuklar oynayarak öğrenecek. Bunlar için oyun kartları hazırladık. Birinci sınıf öğretmenlerine kartlar dağıtılacak ve kartlardaki kurallara göre çocuklara oyun ve fiziksel etkinlik öğretilecek. 
 
OYUN KÖŞESİ:
Geleneksel oyunların yer aldığı kartlar da olacak. Bu zaten bir AB projesiydi. Tüm okullarda uygulanacak. Her okulun bahçesindeki bir köşe geleneksel oyun köşesi olacak. Örneğin mendil kapmaca, köşe kapmaca veya topaç gibi oyunlar teneffüslerde bu geleneksel oyun köşelerinde oynanabilecek. Birinci sınıflar için bir saat de serbest saat olacak. 
 
LAVABO VE TUVALET AYARI: Okullardaki tuvalet ve lavabolar birinci sınıfa başlayacak çocukların kullanabileceği şekilde tadilat yapılıyor. Belki bazı okullarda bu tadilat yetişmeyebilir ama şu anda çok sayıda okulda tadilatlar yapılıyor. 
 
300 BİN ÇOCUK VAR 
 
Dinçer'in verdiği bilgiye göre okula kayıtları yaptırılabilecek 700 bin çocuk var. Bunlardan 300 bini 60-66 aralığında. Gelmeyecek çocuk sayısının ise 150 bin civarında olacağı bekleniyor.

Kaynak:Sabah

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.