Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı nedir

Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı nedir
a) Okula devam ederken öğrenim gördüğünüz sınıfta başarılı veya başarısız olduğunuz en fazla 3 dersten ortalama yükseltme sınavına katılabilirsiniz.

b) Başarısız olduğunuz için alt sınıflardan ders alıyorsanız veya mezun olamamanıza rağmen sınav hakkınız olan bir son sınıf öğrencisiyseniz sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavların ne zaman ve ne şekilde yapılacağını okul yönetimi tebliğ eder.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarına Girecek Öğrenciler Nasıl Tespit Edilir?

Ortalama yükseltme sınavına girilecek dersler; siz, veliniz ve sınıf rehber öğretmeninizin iş birliği ile belirlenir ve siz veya veliniz tarafından ders kesimini izleyen 7 iş günü içinde dilekçe ile okul müdürlüğünüze bildirilir. Belirlediğiniz dersleri, sınav programı ilan edilmeden önce de değiştirilebilme hakkına sahipsiniz.
Sorumluluk sınavına alınacak öğrenciler ve sınava girecekleri dersler, okul müdürlüğünce tespit edilerek listeler halinde sınavların başlamasına 7 gün kalana kadar ilan edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının Şekli ve Niteliği Nedir?

Sınavlar, genellikle yazılı olarak yapılır. Ancak Resim, Müzik, Beden Eğitimi dersleri ile uygulamalı nitelikteki diğer derslerin sınavları, dersin özelliğine göre yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ya da birkaçıyla yapılabilir. Yabancı Dil dersinin sınavları, yazılı ve sözlü olarak yapılır. Başarınız, sınavlardan aldığınız yazılı ve sözlü puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenir. Yazılı sınavlarda, kimlik bilgilerinizi kapatacak şekilde hazırlanmış sınav kâğıtları kullanılır.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Kopya Çekme Durumunda Karşılaşacağınız Sorunlar Nelerdir?

Sınavlarda kopya çekiyor veya çekilmesine yardım ediyorsanız sınav salonundan çıkarılırsınız ve o sınav için sıfır (0) puan alırsınız.
Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarında Nasıl Başarılı Sayılırsınız?
Sınavlarda bir dersten en az “Geçer” not aldıysanız, o dersten başarılı sayılırsınız. Ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girilmeyen derslerin yılsonu notlarında değişiklik yapılmaz. Derslerden başarılı olma, sınıf geçme ve alan veya dala yönelme haklarınız sınavlardan önceki haliyle saklı tutulur. Ancak sınavda aldığınız notlara göre yılsonu notları ile yılsonu başarı ortalamalarınız yeniden tespit edilir.

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınav Sonuçları Nasıl İlan Edilir?
Sınav sonuçlarınız, sınavların bitimini takip eden iş gününde ilan edilir.

Öğrenim Hakkı Nedir ve Bu Hakkı Nasıl Kullanmış Sayılırsınız?
Özrünüz nedeniyle okula devam edemediyseniz, okula devam ettiğiniz halde iki dönem notu alamadıysanız veya ikinci dönem okula hiç devam etmediyseniz, o yıla ait öğrenim haklarını kullanmamış sayılırsınız. Öğrenim hakkının kullanılmamış sayılması hali, orta öğretim süresince iki öğretim yılı ile sınırlıdır.

Mezun olamayan son sınıf öğrencisiyseniz ve sınıf tekrarı yapmışsanız bir öğretim yılı, sınıf tekrarı yapmamışsanız iki öğretim yılı daha başarısız olduğunuz derslerden sorumluluk sınavına katılabilirsiniz. Bu sınavlar sonunda da yine başarısız olduysanız öğretim yılı sonunda okulla ilişiğiniz kesilir.

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.