Renk körlüğü, miyopi, hipermetropi, astigmatizm, işitme kaybı ve denge kaybı gibi rahatsızlıklar hakkında araştırma yapınız

Renk körlüğü, miyopi, hipermetropi, astigmatizm, işitme kaybı ve denge kaybı gibi rahatsızlıklar hakkında araştırma yapınız
Renk körlüğü, miyopi, hipermetropi, astigmatizm, işitme kaybı ve denge kaybı gibi rahatsızlıklar hakkında araştırma yapınız konusunda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Her bir rahatsızlık hakkında kısa bir özet:

 • Renk Körlüğü: Renk körlüğü, renkleri algılama yeteneğinde eksiklik veya bozukluk olan bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle kırmızı ve yeşil renkleri ayırt etmede zorluk yaşanır.
 • Miyopi: Miyopi, uzaktaki nesnelerin net görülmesini zorlaştıran bir göz rahatsızlığıdır. Göz küresi normalden uzundur veya kornea yüzeyi çok eğimlidir.
 • Hipermetropi: Hipermetropi, yakındaki nesnelerin net görülmesini zorlaştıran bir göz rahatsızlığıdır. Göz küresi normalden daha kısadır veya kornea yüzeyi düz değildir.
 • Astigmatizm: Astigmatizm, ışığın gözün içine düzgün bir şekilde odaklanmamasına neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Bu, net olmayan ve bozuk görüntülere yol açar.
 • İşitme Kaybı: İşitme kaybı, işitme yeteneğinde kayıplara yol açan bir durumdur. İşitme kaybı yaşa bağlı, gürültü maruziyeti veya genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir.
 • Denge Kaybı: Denge kaybı, iç kulak veya denge merkezlerinin işlev bozukluğu sonucu denge sorunlarına neden olan bir durumdur. Baş dönmesi ve denge kaybına yol açabilir.

Bu rahatsızlıklar, bireylerin günlük yaşamlarını etkileyebilir ve tedavi veya destek gerektirebilir.

Renk körlüğü ve günümüzdeki tedavileri

 • Jay Neitz, Ph.D. Her ikisi de Washington Üniversitesi'nde oftalmoloji profesörü olan Maureen Neitz, gen terapisi kullanarak maymunlarda renk körlüğünü tedavi etmekte başarılı olmuşlardır. Kariyerlerinin çoğu için renk vizyonu üzerinde çalışıyorlar.
 • Nietzes'in test ettiği yeni tedavi, genleri retinanın koni hücrelerine almak için adeno-ilişkili bir virüsün (insanları hasta etmeyen bir virüs) enjeksiyonu kullanır. Diğer başarılı tedaviler, daha karmaşık ve daha riskli olan, gerekli ameliyatı geliştirdiler. Bu tedavi ile bir sonraki adımları atmak için, Nietzes gen terapisi için devretme yöntemini geliştirmek için Washington Üniversitesi ile bir araya geldi.
 • Her ne kadar renk körlerinin yaşamları, vizyonlarından kuşkusuz etkilense de, renk körlüğü, görme tehlikesi yaratan bir durum değildir. Bazı insanlar renk körlüğü için bir tedavi bile geliştirmenin ne kadar gerekli olduğunu sorguladılar. Bununla birlikte, Neitzes'in geliştirdiği yöntemler, gelecekte daha ciddi ve daha ciddi retinal problemler için tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Miyopi ve günümüzdeki tedavileri

 • Miyopi önemli bir halk sağlığı sorunudur ve prevalansı zamanla artmaktadır. Tek vizyonlu gözlük lensleri, kontakt lensler ve refraktif cerrahinin ana tedavi seçenekleri, eşlik eden göz büyümesini yavaşlatmaz veya aşırı aksiyal uzama ile ilişkili fizyolojik değişiklikleri geciktirmez.
 • Yüksek miyopi, retina dekolmanı, miyopi retinopatisi ve glokom için, görme kaybı ve körlüğe katkıda bulunan predispozan bir faktördür. Miyopi prevalansı ve halk sağlığı sorunu olarak öne çıkması, miyopi ilerlemesini ve aksiyal uzamayı yavaşlatan etkili tedavilerin bulunmasının önemini vurgulamaktadır. İncelenen tedaviler arasında çeşitli gözlük camları ve kontakt lensler ile atropin ve pirenzepin gibi farmasötik ajanlar bulunur. İyi yapılan çalışmalardan elde edilen kanıtların büyük çoğunluğu, miyop için genel tedavilerin çoğunun, nispeten kısa bir süre süren veya önemli yan etkilere sahip olan küçük tedavi faydalarına sahip olduğunu göstermektedir. Bazı terapiler miyop çocukların alt kümelerinde daha etkili olabilir.
 • Miyopi için tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi, iyi tasarlanmış klinik çalışmalardan elde edilen son sonuçları vurgulayacak ve gelecekteki olası tedavileri sezecektir.

Hipermetropi ve günümüzdeki tedavileri

 • Gözlükler veya kontakt lensler hipermetrop semptomları düzeltmede en sık kullanılan yöntemlerdir. Gözlerin şeklini telafi ederek retinanın üzerine ışık ışınlarını yeniden yerleştirerek çalışırlar. Ayrıca gözlerinizi zararlı ultraviyole (UV) ışık ışınlarından korumaya yardımcı olabilirler. UV ışığını filtreleyen özel bir lens kaplaması mevcuttur.
 • Diğer durumlarda, insanlar hipermetropi LASIK veya benzer bir refraktif cerrahi şekli ile düzeltmeyi seçebilir. Bu cerrahi prosedürler, gözün odaklanma kabiliyetini etkin bir şekilde ayarlayarak, kornea veya gözün ön yüzeyini yeniden şekillendirerek görüşünüzü düzeltmek veya düzeltmek için kullanılır.
 • Göz egzersizleri, vitaminler veya hapların hipermetropiyi önleyebildiği veya iyileştirebileceğini gösteren yeterli bilimsel kanıt yoktur.
 • Hipermetropi düzeltmek için en iyi yöntem yoktur. Sizin için en uygun düzeltme gözünüze ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Hangi düzeltmenin sizin için en etkili olabileceğine karar vermek için yaşam tarzınızı göz doktorunuzla konuşmalısınız.

Astigmatizm ve günümüzdeki tedavileri

 • Hemen hemen tüm durumlarda gözlük veya kontaklar ile düzeltilebilir. Fakat sadece hafif astigmatizmi varsa - doktorunuz bunu bir derece olarak kabul edebilir - ve başka bir görme probleminiz yok ise, onlara ihtiyacınız olmayabilir.
 • Düzensiz astigmatizma daha az yaygındır ve gözün ön kısmı olan kornea ile ilgili problemlerle bağlantılıdır. Yaygın olan, normalde yuvarlak korneanın koni şeklinde olduğu bir keratokonustur.

Astigmatizm seviyeleri için iki tedavi vardır:

 • Düzeltici mercekler. Bu gözlük veya kontaklar anlamına gelir. Astigmatizmanız varsa, doktorunuz muhtemelen torik adı verilen özel bir tip yumuşak kontakt lensi reçete edecektir. Işıkları diğerine göre bir yönde daha fazla bükmek için yapılabilir. Durumunuz daha şiddetli ise, gaz geçirgen bir sert kontakt lens ile gidebilirsiniz. Göz doktorunuz hangisinin sizin için en uygun olduğunu anlayacaktır.
 • Refraksiyon cerrahisi. Bu lazer ameliyatı kornea şeklini değiştirir. Birden fazla türü varsa, doktorunuz size uygun olanı seçmenize yardımcı olacaktır. Retina problemleri veya kornea skarları olmadan sağlıklı gözlere sahip olmanız gerekir.

İşitme kaybı ve günümüzdeki tedavisi

 • Genellikle dış veya orta iç kulakta bir durumun neden olduğu, iletken işitme kaybı genellikle geçicidir. İletken işitme kaybı, kulak kiri oluşumunun, orta kulaktaki sıvının veya delikli kulak zarının bir sonucu olabilir. İletken işitme kaybı tedavi seçenekleri genellikle belirli bir sebebi ele almak için tıbbi müdahale gerektirir. Tıbbi tedavi işitme kaybını ortadan kaldırmazsa, işitme uzmanı bir işitme cihazı veya koklear implantlar gibi diğer seçenekleri araştırır.
 • Sensorinöral işitme kaybı kalıcıdır ve işitme kaybını düzeltmek mümkün olmadığından en yaygın kullanılan ve etkili tedavi işitme cihazıdır.
 • Sensorinöral işitme kaybı iç kulakta ve / veya işitsel sinirde ortaya çıkar ve genellikle iç kulak kılı hücrelerine zarar verir. Bu saç hücreleri kendilerini tamir edemedikleri ve hasar gördüklerinde tıbbi olarak tedavi edilemedikleri için, sensorinöral işitme kaybı en yaygın kalıcı işitme kaybı biçimidir.
 • Kalıcı işitme kaybından şüpheleniliyorsa, bireyler diğer mevcut seçenekleri takip etmede yardımcı olabilecek bir işitme sağlığı uzmanından tedavi almalıdır. Hemen hemen tüm sensorinöral işitme kayıpları işitme cihazları veya koklear implantlar kullanılarak geliştirilebilir.

Denge kaybı ve günümüzdeki tedavisi

 • Terazi problemleri konusunda eğitilen terapistler, özel bir denge yeniden eğitme ve alıştırma programı tasarlarlar. Terapi, dengesizliği telafi etmenize, daha az dengeye uyum sağlamanıza ve fiziksel aktiviteyi sürdürmenize yardımcı olabilir. Düşmeleri önlemek için terapistiniz kamışı gibi bir denge yardımını ve evinizde düşme riskinizi azaltmanın yollarını önerebilir.
 • Meniere hastalığı veya akustik nöroma sahipseniz, tedavi ekibiniz ameliyatı önerebilir. Stereotaktik radyocerrahi, akustik nöroma olan bazı kişiler için bir seçenek olabilir. Bu prosedür radyasyonu tam olarak tümörünüze iletir ve bir insizyon gerektirmez.

6
6
6
6
6
6
122
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.