Romanın kurgusunu oluşturan 4 temel unsur nedir

Romanın kurgusunu oluşturan 4 temel unsur nedir

Romanın kurgusunu oluşturan 4 temel unsur nedir konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : Romanın kurgusunu oluşturan 4 temel unsur nedir?

Cevap : Bütün roman türlerinde romanı oluşturan öğeler söz konusudur. Bir romanı oluşturan yapı unsurları yoksa romandan bahsetmek mümkün değildir. Bu yüzden bir romanı incelerken dört adet yapı unsurundan bahsedilebilir. Bunlar;

  • Olay Örgüsü
  • Kişiler
  • Zaman
  • Mekan

Olan örgüsü, romanın yapı unsurlarından birisi olan olay örgüsü, gelişen bütün olayların bir ana olay etrafından toplanıp sıralanmasıdır. Ana olay dışında gelişen diğer olayların her biri kahramanların farklı bir yönünü tanıtır.

Kişiler, romandaki olayların kahramanları bu kişilerdir. Bu kişiler gerçek hayatta var olan yada var olmayan kişiler olabilir. Romandaki kahramanlar hem fiziksel özellikleri ile tanıtılır hemde ruhsal özellikleri ile tanıtılır.

Zaman, romanda geçen olayların başından sonuna kadar geçen süreye romanın zamanı denir. Romanda gerçekleşen olaylar geçmiş zaman ve gelecek zaman ilişkisi ile anlatılabilir. Yani romanda zamanda geriye dönüşler söz konusu olabilir.

Mekan, romanda işlenen olayların geçtiği yerler ve çevre romanın mekanıdır. Roman mekanı olayların akışına göre farklılık gösterir. Okuyucunun mekanı kafasında canlandırabilmesi için detaylı tasvirler kullanılır. Romandaki mekan betimlemeleri oldukça geniş işlenir. Bunun nedeni ise kişilerin içinde yaşadıkları mekanın karakter özellikleri üzerinde etkili olmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.