Sağlıklı bir insanın mide öz suyunda bulunan HCl’in, mide hücrelerine zarar vermeme nedenleri

Sağlıklı bir insanın mide öz suyunda bulunan HCl’in, mide hücrelerine zarar vermeme nedenleri

Sağlıklı bir insanın mide öz suyunda bulunan HCl’in, mide hücrelerine zarar vermeme nedenlerini nasıl açıklarsınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Çünkü mide hücreleri HCI sıvısına karşı zarar görmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Dünya üzerindeki her canlı gibi, insanlar da bir yaradılış harikası varlıklardır. Yüce yaradan öyle bir düzen ve nizam üzerine yaratmıştır ki, bütün sistem belli bir dengeye sahiptir. Her canlının yaşamsal varlığını sürdürebilmesi için, organlarının çalışması lazımdır. İnsanlar içinde bu durum aynı şekildedir. Bütün canlılar gibi, insanlarında yaşamalarını sürdüre bilmeleri, organlarının işlevine bağlıdır. İnsan vücudundaki her organın belli bir görevi vardır. Midemizde bu organlardan sadece bir tanesidir. Midemiz yediğimiz içtiğimiz her yiyeceğin sindirilerek, gerekli organizmalara ayrışmasını sağlamaktadır. Yani vücudumuzda faydalı hale gelebilmesi için, bir çeşit değişiklikten geçirilmesi gerekir. Bu değişimin başladığı organ ise midedir.

Mide kendi bünyesinde üretilen asitler tarafından, kendisi de bir et parçası olduğu halde, Allah'ın büyük bir hikmeti olarak her hangi bir zarar görmez. Bunun nedeni ise, yine yüce yaratıcının sonsuz kudretinin ispatı niteliğindedir. Çünkü, midede bulunan girintili çıkıntılı duvarların derinlikleri sayesinde mide, kendisini sindirmez. Mide duvarındaki derin çukurlarda, çok ayrı niteliklere sahip hücreler yer almaktadır. Muhteşem bir denge içinde, midedeki bazı hücreler, asit salgılarken, bu hücrelerin yanındaki hücrelerde, mukus adı verilen yapışkan bir sıvı salgılar. Bu sıvı midenin yüzeyini kaplar ve midenin duvarını öğütücü diğer asitlere karşı tıpkı bir kalkan gibi korur. Bu sayede enzimlerin mideye hasar vermesini engeller. Mukus mideyi mide asitlerinden koruduğu gibi, insan vücuduna zarar veren ve enfeksiyona sebep olan virüsler ve bir çok hastalığa sebep olan mikropların da hücrelerin içine yerleşmesine engel olur. Diğer taraftan da, yiyeceklerin kanal içindeki hareketlerini kolaylaştıran kayganlaştırıcı bir unsurdur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
9
139
2
46
48
136
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.