1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Satranç tahtasında toplam kaç kare vardır
Satranç tahtasında toplam kaç kare vardır

Satranç tahtasında toplam kaç kare vardır

Satranç tahtasında toplam kaç kare vardır sorusunun cevabını vereceğiz.

Kim Milyoner Olmak İster 18 Mart Cumartesi 662. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı Ezgi ASLANTAŞ İstanbul'dan katılıyor 23 yaşında Bilgi Üniversitesi Psikoloji öğrencisi;

Soru : Satranç tahtasında toplam kaç kare vardır 

A- 56

B- 64

C- 72

D- 81

Doğru Cevap: 64 

Sizde sorunun cevabını yorum olarak yazın gönderin anında yayınlayalım.

Satranç tahtası, üzerinde satranç oynanan, kenarları birbirine eşit dört köşe bir alandır. Bu alanda açık ve koyu renkli her birine "kare" denilen kutucuklar vardır. Tahta üzerinde bulunan kareler satranç taşlarının hareket ettikleri "yolları" oluştururlar. Sağa-sola doğru olanlara yatay yol, yukarı aşağı olanlara dikey yol denir. Bu yolların dışında tahtanın üzerinde koyu renkli çapraz karelerden oluşan siyah çapraz yollar, açık renk çapraz karelerden oluşan beyaz çapraz yollar da bulunur. Satranç tahtasında sekiz yatay yol vardır ve cebirle gösterimde bu yollar 1-8 arası rakamlar ile gösterilir. Aynı şekilde tahtanın üzerinde bulunan sekiz adet dikey yol da soldan başlayarak a, b, c, d, e, f, g, h harflerini alır.
 
Satranç tahtasında her karenin bir adı vardır. Karelerin adları önce harf, sonra rakam olarak söylenir. Örneğin: c3 karesi, f7 karesi gibi. Satranç tahtası, iki oyuncu arasında sağ alt kare (h1 karesi) beyaz olacak şekilde yerleştirilir.
 
Satranç tahtasında bulunan farklı boyutlardaki toplam kare sayısı bir adet 8×8, dört adet 7×7, dokuz adet 6×6, 16 adet 5×5, 25 adet 4×4, 36 adet 3×3, 49 adet 2×2 ve 64 adet 1×1 olmak üzere toplamda 204 adettir.
 
Satranç tahtasında bulunan farklı boyutlardaki toplam dikdörtgen sayısı ise {\displaystyle C(9,2)\cdot C(9,2)=36\cdot 36=1296} {\displaystyle C(9,2)\cdot C(9,2)=36\cdot 36=1296} olarak hesaplanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.