1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sınavsız geçiş artık yok! Meslek Liseleri için katsayı ise yeniden belirlendi
Sınavsız geçiş artık yok! Meslek Liseleri için katsayı ise yeniden belirlendi

Sınavsız geçiş artık yok! Meslek Liseleri için katsayı ise yeniden belirlendi

YÖK, 9 Aralık 2016’da yayımladığı 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu.

Sınavsız geçiş artık uygulanmazken, meslek lisesi mezunlarının üniversite sınavlarında aldıkları puanlara ilave edilecek olan katsayı belirlendi. buna göre ek puan katsayısı 0,06 olacak.
 
Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamada, 9 Aralık 2016 tarihli, 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığı belirtildi.
 
Açıklamada, “bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı, Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir” bilgisi verildi.
 
Sınavsız Geçiş Neden Kaldırıldı ?
 
Öte yandan, YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavsız geçişin kaldırılmasıyla ilgili, “Uzun yıllardır, meslek liselerinden sınavsız geçişin, niteliği öldürdüğüne dair eleştiriler vardı ve bunlar uzmanlara raporlandırılıyordu. Son olarak yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından da sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik YÖK’e bir rapor sunuldu. Bu, aslında meslek yüksekokullarına yönelik bütünüyle iyileştirme çabasının bir parçası” demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum