Sit alanı içindeki bir yerleşim yerinde yaşıyor olsaydınız yerleşme özgürlüğü

Sit alanı içindeki bir yerleşim yerinde yaşıyor olsaydınız yerleşme özgürlüğü

Sit alanı içindeki bir yerleşim yerinde yaşıyor olsaydınız yerleşme özgürlüğünün kullanımı ile ilgili hangi sorunları yaşardınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Yerleşme özgürlüğünün sınırlanabileceği başka  bir durum ise “sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek”  tir. Bu durumda devlet, çarpık kentleşmeyi  önlemek ve planlı kentleşmeyi gerçekleştirmek  için imar planları hazırlar ve bu plan dışında bulunan  alanlara yerleşmeye izin vermez. İzinsiz yapılan yerleşim  alanlarında ise sağlıksız konutlar ve görüntü  kirliliği ortaya çıkar. Bunun yanında altyapı da insanların  en büyük sorunu haline gelir.

Devlet sit alanlarına yapılan yerleşmeler için yasa çıkarmıştır. 1982 Anayasası’na göre “kamu mallarını korumak”  amacı ile yerleşme hürriyeti kısıtlanabilir.  Bunun uygulanması için devletin ilgili kurumları; korunması  gerekli kültür ve tabiat varlıklarını, korunma  alanlarını tespit eder ve bu alanlar içinde inşaat ve  tesisat yapılıp yapılamayacağı konusunda karar alır. Devlet bu bölgelere yerleşime izin vermez, yerleşmiş olan kişilerin evlerini ise yıkabilir.

  • Yeni evler yapılamaz, var olan evlerde yenileme ve genişletme yapılamaz.
  • Bu yüzden yerleşme özgürlüğünü tam anlamı ile kullanamaz.
  • Eskiyen alt yapı özelliklerini yenileyemez. Bu kişinin eski teknolojilerle ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır.
  • Yeni ısınma teknolojileri yapılamaz, binayı yalıtma çalışmaları olmaz, pencere ve ışıktan daha fazla yararlanma gibi özellikler yerleşimi alanlarına eklenemez.
  • Bu yüzden sit alanında yaşayanlar yerleşme özgürlüklerini tam anlamı ile kullanamaz.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
63
65
65
63
64
66
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.