Soğanın acısını yiyen bilmez doğrayan bilir atasözünün anlamı

Soğanın acısını yiyen bilmez doğrayan bilir atasözünün anlamı
Bu yazımızda sizlere Soğanın acısını yiyen bilmez doğrayan bilir anlamı nedir , Soğanın acısını yiyen bilmez doğrayan bilir ne demektir açıklaması hakkında bilgiler vereceğiz.

Soğanın acısını yiyen bilmez doğrayan bilir anlamı şu şekilde :

Bir işteki güçlüğü, çekilen sıkıntıyı, o işin içinde olanlar, o işi başarmaya çalışanlar bilir; işin sadece sonucundan yararlananlar ise bundan habersizdirler.

Bir iş yapılırken ne güçlükler çekildiğini, o işi yapmış ve başarmış olanlar bilir; olayın dışında kalan ve başarılmış işten yararlanan kimse bilmez.

Hikayesi:

Eski paşalardan biri soğan yahnisini çok severmiş. Daha öğrenciyken bile askeri okulda ne zaman soğan yahnisi çıksa, masadakiler daha elini uzatamadan güp diye hepsini midesine indirirmiş. Okulda adı “yahni kapan”a çıkmış. Yahni kapan, gün gelmiş paşa olmuş, evine de bir aşçı tutmuş. Artık gün geçmiyormuş ki, evde soğan yahni­si yaptırmasın. Kahvaltıya yahni, akşam yeme­ğine yahni.

Evinde de davet hiç eksik olmazmış. Tabii soğan yahnisi daima sofranın baş köşesinde. Bir akşam yemekte aşçıyı çağırtıp “Eline sağ­lık, yahni pek leziz olmuş” diyerek ona iltifat etmiş. “Soğanlar da pek tatlıymış maşallah” demeyi ihmal etmemiş. Aylardır, paşanın her aklına düştüğünde göz­leri yana yana soğan soyup yahni pişirmekten bıkan aşçı bir iç geçirmiş, “Efendim, soğanın tadım yiyen bilmez, doğrayan bilir” demiş. İşte böyle, hazır işle hava atmak, çalım sat­mak, böbür böbür böbürlenmek kolaydır.

Bir iş yapılırken insanın ne kadar yorulduğu­nu, çabaladığını, zorlandığını o işten faydalanan değil, o işi yapan, emeğini harcayan bilir.

Kaynak:Eğitim Sistem

2
1
6
8
62
3
61
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.